بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

مجموعه گزارشهايي از 8 مارس در شهرهاي کردستان

 

سنندج

روز شنبه 17 اسفند 1387 به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن، جمعي از مردم آزاديخواه و مدافعین حقوق برابر زن و مرد در شهر سنندج، یک حرکت آکسیونی باشکوه را در خیابان فردوسی تقاطع ناصر خسرو برگزار کردند. شرکت کنندگان در این حرکت که بیش از صد نفر را شامل می شد، با در دست داشتن پلاکاردهاي سرخ و شعارهایی تحت عنوان، "آزادی برابری"، "آپارتاید جنسی لغو باید گردد"، گرامی باد 8 مارس روزجهانی زن"، با استقبال و شور و شوق فراوان مردمی که در اطراف تجمع این حرکت را همراهی می کردند، مواجه شدند و فصای پرشوری را بوجود آوردند. برگزاری این حرکت آکسیونی مردم شهر را بوجد آورد و با اشتیاق به آن می پيوستند. شرکت فعالانه جوانان دختر و پسر در این حرکت و پخش قطعنامه روز جهانی زن بسیار چشمگیر با شکوه بود.

 

سنندج

روز دوشنبه 19 اسفند 87 مراسم دیگری به فراخوان کمیته برگزار کننده 8 مارس 2009 در سنندج برگزار شد. در این مراسم فعالین کارگری و فعالین زنان و دیگر عرصه های احتماعی، علیرغم فضای ارعاب و تهدیدی که توسط نیروهای امنیتی در سطح شهر سنندج ایجاد کرده بودند، این روز را با شکوه تمام برگزار کردند. این مراسم در حالی گرامی داشته شد که در روزهای قبل از 8 مارس، از طرف اداره اطلاعات رژیم به برگزار کنندگان مراسم 8 مارس اخطار و تذکر داده بودند تا از برگزاری مراسمها جلوگیری بعمل آورند. در این مراسم شرکت کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی در گرامیداشت 8 مارس روز جهانی زن، آزادی فعالین کارگری و زنان و همچنین علیه آپارتاید جنسی، قطعنامه کمیته برگزار کننده 8 مارس 2009 در سنندج توسط یکی از حاضرین قرائت و به تائید شرکت کنندگان رسید. این قطعنامه در سطح شهر نیز پخش گردید. علیرغم حضور لباس شخصی ها در محل، مراسم با شور و هیجان و شعار زنده باد هشت مارس روز جهانی زن بپایان رسید.

 

سقز

روز یکشنبه 18 اسفند فعالین و مدافعین حقوق زن در شهر سقز با پخش تراکت و قطعنامه در بسته های شیرینی روز جهانی زن را گرامی داشتند.سرکوبگران رژیم تلاش کردند تا مانع هر گونه تجمعی برای گرامیداشت این روز شوند. اما فعالین و خانواده های کارگری علی رغم ممانعت نیروهای اطلاعاتی و انتظامی، تراکت، قطعنامه هشت مارس و شیرینی را در محلات مختلف شهر، بیمارستانها، مدارس، سالنهای ورزشی پخش کردند. سپس خانواده ها در دسته های چند نفری به خارج شهر رفتند و در کنار هم گرامیداشت 8 مارس را ادامه دادند. همچنین شعارهای "زنده باد کمونیست کارگری"، " زنده باد 8 مارس"، توسط  فعالین و طرفداران کانال جدید در محلات، سنگبران، تپه مالان، آزادی، سعدی، شهناز و کریم آباد، بر دیوارهای این محلات نوشتند.

 

بوکان

روز یکشنبه 18 اسفند  به مناسبت 8 مارس روز جهاني زن مدافعین حقوق زن در بوکان اقدام به پخش تراکت کردند. در این تلاش پر شور و با توجه به حضور نیروهای انتظامی و سرکوبگر حکومت ، هزار نسخه تراکت را از بلوار کردستان تا چهار راه شهرداری، پاساژ سرچشمه امید و بیمارستان قدیم  در میان مردم پخش کردند.

همزمان با پخش تراکت فعالین این روزبه مردم تبریک می گفتند. چندین بار ماموران اطلاعاتی تلاش کردند تا مانع این حرکت شوند اما با سد و مانع مردم روبرو شدند.

 

کامياران

روز یکشنبه 19 اسفند 1387، مراسم 8 مارس روزجهانی زن در شهر کامیاران برگزار شد اما با دخالت نیروی انتظامی مواجه شد. ماموران به بازجویی از شرکت کنندگان در مراسم پرداخته و آنان را بمدت 1 ساعت به حالت بازداشت نگه داشته و با بستن درب پارک، مانع از ورود افرادی که قصد ورود به مراسم را داشتند شدند. مزدوران رژیم به این هم اکتفا نکرده و تهدید کردند که اگر کسی وارد شود بازداشت خواهد شد و از تمامی شرکت کنندگان آدرس و شماره تلفن هایشان را گرفتند. این مراسم در پارک مولوی کامیاران، از ساعت 3 الی 4 به مدت یک ساعت برگزار شد و در این مدت نیروهای انتظامی محل را ترک نکردند. بعد از اتمام مراسم، قطع نامه و پلاکارتها در سطح شهر پخش شد.

 

نقده

روز یکشنبه 18 مارس برابر با 8 اسفند مراسم با شکوهی با شرکت جمعی از زنان و مردان آزادیخواه و برابری طلب از شهرهای مهاباد و نقده در گرامیداشت این روز برگزار شد. این مراسم با یک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان راه آزادی و برابری شروع شد و سپس با خواندن شعر در مورد فرودستی و بی حقوقی زنان در مناسبات سرمایه داری، تاریخچه 8 مارس و مبارزات تاکنونی برای احقاق حقوق پایمال شده زنان ادامه پیدا کرد. همچنین یکی از سخنرانان این مراسم با اشاره به سطحی بودن مطالبات و خواستهای فمنیستهای رنگارنگ و غیر رادیکال، تنها راه موثر و کار ساز برای دست یابی به خواستهای انسانی و واقعی زنان را سازماندهی ، ایجاد تشکیلات واقعی و مستقل زنان و اتحاد مبارزاتی با سایر جنبشهای اجتماعی و بویژه جنبش طبق کارگر عنوان کرد. این مراسم با خواندن شعر و سخنرایهای دیگر در مورد مصائب سرمایه داری و تاثیرات مخرب آن بر زنان ادامه داشت و در پایان مراسم قطعنامه ای با یک مقدمه و 7 بند به تصویب و تائید شرکت کنندگان رسید. پس از آن بخش دوم مراسم شروع شد که شامل بحث آزاد وپذیرایی از حاضرین و شادی و رقص و پایکوبی بود و مراسم در فضایی پر از شوق و امید به اینده ای بهتر به پایان رسید.

 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری به تمامی دست اندرکاران برگزاری 8 مارس در سنندج سرخ، سقز، بوکان، کامیاران و نقده که در خیابانها، پارک و محلات شهرها به استقبال برگزاری 8 مارس رفتند صمیمانه درود می فرستد و دست تک تک این عزیزان را بگرمی می فشارد. برگزارس مراسم 8 مارس و صدور قطعنامه های راديکال، بار دیگر نشان داد که فعالین دفاع از حقوق زن در جنبش سوسياليستي با قدرت به حرکت خود ادامه ميدهند۰ مردم سنندج، سقز، بوکان، کامیاران و نقده و دیگر شهرهای کردستان که در این مراسمها شرکت داشتند،  يک بار ديگر نشان دادند در مقابل قلدری اين حکومت ضد زن و نیروهای سرکوبگر آن کوتاه نخواهند آمد. زنده باد 8 مارس روز جهانی زن.

 

 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران

8 مارس 2009 ، 18 اسفند 1387


بازگشت به صفحه اول