بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

شرکت گسترده و فعال تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست کارگری ایران در میتینگ ها و تظاهرات  روز جهانی کارگر

 

تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست کارگری ایران در کشورهای مختلف با شرکت در میتینگ ها و تظاهرات که بمناسبت اول مه برگزار گردید و همیچنین با برگزاری مراسم و جشن، اول مه روز جهانی کارگر را گرامی داشت. بیانیه حزب که به 12 زبان ترجمه شده بود در این میتنگ ها  وسیعا توزیع شد، صد ها باندرول و پلاکارد با شعارهای متعدد از جمله زنده باد سوسیالیسم، زنده باد اول مه، جمهوری اسلامی ایران باید از آی ال او اخراج گردد، مرگ بر جمهوری اسلامی ایران و تصاویر مارکس در ده ها شخر جهان توسط فعالین حزب حمل شد. در اکثر این تظاهرات ها شعار مرگ بر جمهوری اسلامی توسط صف حزب سر داده شد.

 

در اول ماه مه امسال حزب کمونیست کارگری ایران و سیاست ها و شعارهای آن، در ابعاد وسیع در مقابل مردم  قرار گرفت.  تعداد زیادی به غرفه ها و میزهای اطلاعاتی که برگزار شده بود مراجعه کردند. عده ای برای اولین بار به غرفه های حزب آمده و با حزب تماس میگرفتند. در چند شهر به تلویزیون کانال جدید کمک مالی کردند و چند نفر  نیز خواهان عضویت در حزب شدند.

در زیر خلاصه ای از گزارشاتی که تا کنون بدست ما رسیده است را ملاحظه میکنید.

 

تشکیلات خارج کشور حزب کمونیست کارگری ایران

4 مه 2009

آلمان :

برمن

حزب کمونیست کارگری ایران در برمن در تظاهرات اول مه شرکت کرد. در این تظاهرات پلاکاردها و شعارهای بزرگ با عکس های مارکس به همراه پرچم حزب توجه  مردم را جلب کرده بود. در مسیر راهپیمایی صدها نسخه از اطلاعیه های حزب در میان مردم پخش گردید. امسال میتینگ مرکزی اتحایه کارگران آلمان "د گ ب" در شهر برمن برگزار شد. همین مسئله باعث شده بود که مدیای زیادی در آنجا حضور یابند. برگزار کنندگان میتنگ اول مه از فعالین حزب خواستند پرچم های مارکس و آرم حزب را در محل سخنرانی دبیر کل این اتحادیه بر افراشته نگه ندارند، چون قرار بود  فیلم برداری شود. اما علیرغم این، فعالین حزب در برمن، چه در مسیر راهپیمایی و چه در محل برگزاری سخنرانی مرکزی، پرچم های حزب را بر افراشته نگه داشتند. بخش  خبری کانال 1 و 2  گزارشی  پخش کرد و پرچم های حزب را برای مدتی  نشان داد.

 

بمناسبت روز جهانی کارگر روز 30 آوریل هم برنامه سخنرانی در محل پاتوق حزب در شهر برمن برگزار شد. دو تن از کادرهای حزب کمونیست کارگری ایران، مهدی عدالت فام و سیامک مکی در این برنامه برای حاضرین در باره وضعیت کارگران در ایران صحبت کردند.

 

فرانکفورت

تشکیلات فرانکفورت حزب امسال با آمادگی بیشتری به استقبال اول مه رفت. دهها پلاکارد و پرچم های حزب به همراه عکس های مارکس و  شعارهای اول مه شامل: جمهوری اسلامی كارگران را زندانی میكند و شلاق میزند. جمهوری اسلامی ایران باید از آی ال او اخراج شود. ما هنوز به ماركس برای تغییر جهان احتیاج داریم، از جمله پلاکاردهایی بودند که در مسیر راهپیمایی حمل می شد.

 

بیانیه اول ماه مه حزب به زبانهاى فارسى، آلمانى، انگليسی، ايتاليايى و ژاپنی برای مراجعه کنندگان روی میز قرار داشت. .در این روز صدها اطلاعيه پخش شد، تعدادی خواهان تماس با حزب شدند و تعدادی کتاب فروخته شد. یکنفر خواهان عضویت در حزب شد. همچنین به مراجعه به میز کتاب حزب تقاضائی برای حضور مینا احدی در شهر کنستانس آلمان و سخنرانی  شد.

 

همزمان با شرکت در راهپیمایی صدها اطلاعیه حزب در میان مردم پخش گردید. در این روز واحد فرانکفورت اقدام به برگزاری دو میز کتاب و اطلاع رسانی کرده بود. میز اول در محل شروع راهپیمایی و میز دوم  در محل تجمع مرکزی اول مه. میز مرکزی با استقبال مردم  روبرو شد. عده ای  ضمن دیدار از میز کتاب حزب، با کادرهای حزب در باره موضوعات مختلف به بحث و گفتگو پرداختند.

 

هامبورگ

در هامبورگ اعضا و دوستداران حزب كمونیست كارگری ایران در تظاهرات سراسری اتحادیه های كارگری شركت كردند. عكس بزرگ ماركس و شعارهای "حق با ماركس بود"٬ "ما هنوز به ماركس برای تغییر جهان احتیاج داریم" و جمهوری اسلامی كارگران را زندانی میكند و شلاق میزند. این رژیم  باید از آی ال او اخراج شود" توسط اعضا حزب حمل میشد. تعداد زیادی عكس  ماركس در قطع بزرگ تهیه شده بود که توسط  تظاهر كنندگان حمل میشد. مردم با استقبال و با كمال میل عكس ماركس را از از فعالین حزب دریافت کرده و با خود حمل میكرند. در این تظاهرات كه مدت 2 ساعت به طول انجامید تعداد زیادی اطلاعیه های حزب به مناسبت روز كارگر به زبان آلمانی و فارسی پخش شد.

 

کلن

ميز و چادر اطلاعاتی حزب کمونیست کارگری ایران- کلن ، با پلاکاردها و عکسهای بزرگ مارکس و منصور حکمت، با شعارهای متعدد در محکومیت سیاستهای ضد کارگری جمهوری اسلامی و در دفاع از مبارزات کارگران ايران و با شعارهائی به آلمانى و فارسى  از قبیل زنده باد اول ماه مه ٬زنده باد سوسياليسم ٬ نه به سرمايه دارى  و پلا کارد  بزرگ جبهه سوم  و همچنين پلاکارد ما به تغییر جهان نیاز داریم توجه زیادی را بخود جلب میکرد. مراجعین به میز اطلاعیه های حزب را دریافت کرده و تعدادی به کانال جدید کمک مالی کرده و چندين جلد کتاب بفروش رسيد. یک نفر تقاضای عضویت در حزب  کرد.

 

برلین

واحد برلین نیزدر روز اول مه در تظاهرات شرکت کرد. رفقای واحد برلین با در دست داشتن پرچم های بزرگ حزب و شعارهای دیگر در راهپیمایی شرکت کرده و اطلاعیه های و اعلامیه های حزب را در میان مردم پخش کردند.

 

هانوفر

میز کتاب حزب در محل برگزاری مراسم مرکزی اول مه برگزار گردید. بیانیه اول ماه مه حزب در میا ن مردم پخش گردید. مراجعه کنندگان به میز کتاب با کادرهای حزب در مورد برنامه  حزب و مسائل ایران به بحث و گفتگو پرداختند و تعدادی کمک مالی کردند. 

 

  کاسل

در کاسل نیز فعالین حزب در میتینگ اول مه  شرکت کرده و اعلامیه حزب را توزیع کردند. همچنین با فروش مواد غذائی و نوشیدنی برای کمک به کانال جدید اقدام کردند.

 

سوئد :

استکهلم

 بمناسبت روز جهانی کارگر میتینگ و راهپیمایی با شکوهی برگزار شد. حزب کمونیست کارگری ایران در این میتینگ و راهپیمائی شرکت داشت. پرچم ها و پلاکاردهای بزرگ مزین به تصاویر مارکس، زنده باد سوسیالیسم ، زنده باد اول مه روز جهانی کارگر، جمهوری اسلامی باید از آی ال او اخراج گردد و سرنگون باد جمهوری اسلامی ایران در این تظاهرات حمل میشد. در طی مسیر شعارهای زنده باد اول مه، زنده باید سوسیالیسم و سرنگون باد جمهوری اسلامی سر داده میشد که چند بار ازسوی نظاره کنندگان صف اول مه با دست زدن مورد تشویق قرار گرفت.  سرود انترناسیول نیز در مسیر تظاهرات توسط فعالین حزب بارها سروده شد. تصاویر بزرگ مارکس و بانرهای حزب توحه بسیاری را بخود جلب کرد. عکاسان و خبرنگاران بسیاری از باندرول ها عکس و فیلم تهیه کردند.  در این روز میز کتاب و غرفه برگزار شد که عده زیادی به آن مراجعه کردند و با فعالین حزب گفتگو کردند. عصر این روز جشنی نیز برگزار گردید که ده ها نفر در آن شرکت داشتند.

 

 

گوتنبرگ

اول ماه  مه امسال به مراتب با شکوهتر، رنگین تر، چپ تر و رادیکال تر از سالهاي قبل برگزار گردید. بحران اقتصادی و بیکارسازیها بر طرح شعارها و مطالبات اول مه تاثیرات مستقیمی گذاشت. سخنرانیها چپ تر از سال قبل بود و حمله به بورژوازی و احزاب راست تندتر و رادیکل تر از قبل بود. صف تظاهرات طولانی تر از سال گذشته و خواسته ها و مطالبات مطرح شده ربط مستقیمتری نسبت به سال قبل به زندگی و معیشت مردم داشت.

 

حزب کمونیست کارگری ایران طبق سنت هرساله در میدان یرن توریت، یکی از میدانهای اصلی شهر، غرفه بزرگی را بر پا کرده بود. در این غرفه، میزکتاب بزرگی از کتابها و نشریات حزب دائر شده بود. غرفه حزب در این میدان با نصب باندرولهای زیاد و با شعار کارگران جهان  متحد شوید و با جمله جهان هنوز احتیاج به تغییر دارد، زنده باد سوسیالیسم، آزادی، برابری و مرگ بر جمهوری اسلامی و زندانی سیاسی آزاد باید گردد تزئین شده بود که توجه ها را به خود جلب میکرد.

 

یک ابتکار جالب حزب در این تظاهرات این بود که  در حدود 200 عدد پرچم با عکس مارکس در قطع کوچک و بسیار زیبا تهیه شده بود. این پرچمها از سوی اعضا و فعالین حزب در میان تظاهرات کنندگان توزیع شد که مورد استقبال قرار گرفت و توسط آنها حمل میشد.

 

تعداد زیادی از نشریات و صدها نسخه از اطلاعیه حزب به مناسبت اول ماه مه در میان مردم توزیع گردید.

 

بورس

اعضا و دوستداران حزب در شهر بوروس به برگزاری میز اطلاع رسانی اقدام کردند. پرچم بزرگی با تصویر مارکس، آرم حزب و  تصاویری از جنایات جمهوری اسلامی و همچنین از مبارزات کارگران ایران،  در کنار این میز توجه ها را به خود جلب می کرد. اطلاعیه ها و نشریات حزب به طور وسیع در میان مردم توزیع شد. شعار های حزب از جمله شعار مرگ بر جمهوری اسلامی در صف تظاهر کنندگان اول مه تکرار شد. در این روز کمک مالی برای تلویزیون کانال جدید جمع آوری شد.

 

مالمو

 

 فعالین حزب با حمل باندرول های بزرگ که تصاویر مارکس بر روی آن نقش بسته بود و با شعارهای "حق با مارکس بود " ، " زنده باد سوسیالیسم" و " دنیا به مارکس برای تغییر احتیاج دارد" را حمل میکردند. باندرول دیگری که بر آن نوشته شده بود " ما از پرداخت هزینه های بحران سرمایه داران اجتناب میکنیم" نیز در صف فعالین حزب حمل میشد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. بیانیه حزب بمناسبت اول مه در تظاهرات این روز توزیع شد.

 

یونان

 آتن

فعالین حزب در آتن با حمل باندرول حزب در میتینگ و تظاهرات اول مه شرکت کردند. بیانیه اول مه حزب به یونانی توسط فعالین حزب توزیع شد.  باندرول حزب مورد توجه بسیار قرار گرفت و عده ای خواهان تماس با حزب شدند.


 هلند

 رتردام  

جمعه اول ماه مه از ساعت 19 در شهر روتردام تظاهرات و راهپیمایی برگزار شد. در این تظاهرات بیش از 500 نفر شرکت کردند. فعالین حزب کمونیست کارگری ایران با در دست داشتن باندرول های گرامی باد اول ماه و آزادی برابری حکومت کارگری در این تظاهرات شرکت کرده و اطلاعیه حزب به زبان هلندی را در صدها نسخه  توزیع کردند. فعالین حزب در انتهای مراسم نیز خبر دستگیری فعالین و رهبران کارگری در اول مه  و اعدام دلارا دارابی را به اطلاع حاضرین رساندند که موجی از همبستگی با کارگران ایران و نفرت از جمهوری اسلامی را در میان مردم ایجاد کرد.

 

نروژ

 اسلو

بیش از ده هزار نفر در مرکز شهر اسلو تجمع کردند و اول مه را گرامی داشتند. پلاکارد هائی با شعارهای همبستگی کارگری، علیه بیکارسازیها و در رابطه با بحران سرمایه داری و مشکل مسکن و گرانی و آلودگی محیط زیست توسط شرکت کنندگان حمل میشد.

 

فعالین حزب با برپائی غرفه اطلاعاتی و حمل باندرول ها و پلاکارد هائی از تصاویر مارکس  و منصور حکمت، زنده باد سوسیالیسم و در محکومیت جمهوری اسلامی ایران  در این تظاهرات شرکت داشتند. اطلاعیه حزب بزبان نروژی در این تظاهرات نیز توزیع شد.  

 

فنلاند

 تامپره

جمعه اول مه حزب کمونیست کارگری ایران همراه با اتحادیه ها و احزاب چپ فنلاندی به مناسبت اول مه روز جهانی کارگر در خیابانهای شهر تامپره به راهپیمایی پرداختند. شعارها، باندرول ها  و تصاویر مارکس که توسط اعضا و فعالین حزب حمل میشد جلوه باشکوهی به راهپیمایی داده بود، بطوریکه صف فعالین حزب توسط دوربینهای مختلف در اطراف مسیر راهپیمایی برای تهیه عکس و فیلم در محاصره قرار داشت.  اطلاعیه حزب بمناسبت اول مه به زبان فنلاندی نيز در سطح وسیعی در میان مردم توزیع شد.

 

فرانسه :

لیون

جمعیتی بالغ بر 30000 هزار نفر در تظاهرات امسال بمناسبت اول مه شرکت داشتند. تظاهرات از ساعت 10 صبح شروع شد. شعارهای  اصلی‌ این تظاهرات عبارت بود از : ما خرج بحران شما را نمیدیم؛ مسول این بحران شما هستید؛ همه با هم بر علیه سرمایدار و دولت حامی او .

 

در این تظاهرات واحد حزب به اتفا ق جمعی از ایرانی‌‌های آزاده با حمل باندرول های حزب و زنده باد سوسیالیسم و تصاویر مارکس و منصور حکمت شرکت داشتند و شعار مرگ بر جمهوری اسلامی را سر دادند. بیانیه حزب در این تظاهرات توزیع شد.

 

بردو

حدود  4000 نفر در میدان مرکزی شهر بردو (جمهوری) تجمع کردند. تظاهرات ساعت 10 صبح شروع شد. یکی از اصلی‌‌ترین شعارهای اول مه امسال همه باهم علیه سرمایداری بود. از شعارهای اصلی دیگر بحران خودتان را  به ما منتقل نه کنید، بود. فعالین حزب در این تظاهرات شرکت کرده و شعار مرگ بر جمهوری اسلامی سر داده و  بیانیه حزب را در بین جمیت توزیع کرده که مورد استقبال قرار گرفت.

 

کان 

تظاهرات ساعت 10 صبح شروع شد. شعار زنده باد سوسیالیسم توسط یکی از اعضا حزب حمل میشد. در این تظاهرات شعار مرگ بر جمهوری اسلامی و زنده باد سوسیالیسم توسط فعاین حزب سر داده شد.

 

انگلیس

لندن

حق با ماركس بود!

يكصد و نوزدهمين میتینگ و راه پيمايى اول مه با نواختن موزيك انترناسيونال توسط گروه موزيك سرخ، و  با شركت هزاران نفر از كارگران در روز جمعه 1 مه در لندن شروع شد۔

بر باندرول كميته برگزار كننده  "حق تشكل كارگرى، حقوق انسانى، همبستگى بين المللى" نقش بسته بود. نمايندگان اتحاديه هاى مختلف كارگرى و نمايدنگان و فعالين احزاب و گروه هاى سياسى با در دست داشتن پرچمها و پلاكاردهايى از مقابل كتابخانه ماركس بطرف ميدان ترافالگار در مركز لندن اقدام به راه پيمايى كردند۔

 

صف حزب كمونيست كارگرى ايران با حمل باندرول بزرگى كه روى آن نوشته شده بود "سرنگون باد جمهورى اسلامى! قدرت بدست كارگران و حزبشان حزب كمونيست كارگرى ايران" و پرچمهايى با عكس ماركس كه روى آنها نوشته شده بود "ما هنوز براى تغيير جهان به ماركس نياز داريم" جلوه خاصى به مراسم 1 مه در لندن داده بود۔ فعالين حزب همچنين با حمل ده ها پلاكارد و با پخش بيانيه حزب بمناسبت روز جهانی کارگر، صدای كارگران ايران را به گوش ديگر هم طبقه اى هايشان رساندند۔  شعارهاى زير بر پلاكاردها نوشته شده بود:

"نابود باد سرمايه دارى! زنده باد سوسياليسم!"

" نه به آخوندهاى ميلياردر! سرنگون باد جمهورى اسلامى! قدرت بدست كارگران و حزبشان حزب كمونيست كارگرى ايران"

"حق با ماركس بود و هست!"

"نه به اسلام سياسى! نه به ميليتاريسم غرب! زنده باد انقلاب سوسياليستى در ايران!"

"جمهورى اسلامى را از آى ال او اخراج كنيد!"

"پيروزى كارگران در ايران يك پيروزى براى كارگران جهان خواهد بود!"

"با بحران يا بدون بحران، سرمايه دارى بايد نابود شود!"

"نه به كار و استثمار كودكان! قدرت بدست حزب كونيست كارگراى ايران!"

"نه به آپارتايد جنسى! قدرت بدست حزب كونيست كارگراى ايران!"

"نه به اعدام! قدرت بدست حزب كونيست كارگراى ايران!"

 

کانادا:

تورنتو

با اینکه اول ماه مه روز جهانی کارگر در کانادا و آمریکا تعطیل رسمی نیست خیابانهای تورنتو شاهد تظاهرات هزاران نفره بمناسبت روز جهانی کارگر و در دفاع از حقوق مهاجرین و پناهندگان بود. فعالین حزب و فدراسیون پناهندگان ایرانی هر سال در این تظاهرات شرکت میکنند.  در کانادا و آمریکا هفته اول سپتامبر از سوی اتحادیه ها جشن گرفته میشود. تظاهرات این روز تاکیدی بر این مساله بود که روز کارگر میباید اول مه برگزار گردد.

 

پرچم های مزین به تصاویر مارکس در این تظاهرات توسط فعالین حزب حمل میشد. در این تظاهرات صدها نسخه از بیانیه حزب در مورد اول مه توزیع شد. گزارشی از برگزاری اول مه در ایران و دستگیری فعالین کارگری به شرکت کنندگان در میتینگ داده شد و از آنها خواسته شد که به  حمایت از دستگیر شدگان اول مه تهران و سنندج برخیزند. طوماری در حمایت دستگیر شدگان اول مه ایران و محکومیت جمهوری اسلامی ایران تهیه شده بود که به امضای جان کلارک رهبر ائتلاف علیه فقر انتاریون رسید.

 

در تورنتو جشنی بمناسبت اول مه از طرف حزب کمونیست کارگری ایران و حزب کمونیست کارگری چپ عراق برگزارشد. در این جشن حمید تقوائی، بروس آلن و سمیر نوری سخنرانی داشتند. در این مراسم یک نفر تقاضای عضویت در حزب کرد.

ونکوور

صدها تن از فعالين سوسياليست، كمونيست و چپ در تظاهرات و راهپيمايى اول ماه مه در ونكور شركت كردند. تظاهرات كنندگان با پرچمهاى سرخ و شعارهاى خود در مقابل آرت گالرى در مركز شهر ونكور تجمع كرده و پس از ايراد چند سخنرانى،  راهپيمايى خود را به سمت ميدان پيروزى آغاز كردند.

 

جمعيت تظاهر كننده در تمام چهار راههاى مسير راهپيمايى توقف كرده و به ايراد سخنرانى و يا شعار دادن پرداختند. سخنرانان اعتراض خود به نظام سرمايه دارى را اعلام كرده وبه افشاى وجوه مختلف مشقات ناشی از آن عليه زندگى طبقه كارگر و عموم مردم زحمتكش دنيا پرداختند.

 

از جمله سخنرانان این تظاهرات فهيمه صادقى كادر حزب كمونيست كارگرى در غرب كانادا، روز جهانى كارگررا به همه تبريك گفته و اشاره کرد که كارگران كه همه چيز را توليد ميكنند خود از حاصل كار خود بى بهره اند.

 

تظاهرات و راهپيمايى اول ماه مه پس از خاتمه سخنرانيها در ميدان پيروزى شهر ونكور بپايان رسيد. در طی مدت تظاهرات تعداد زيادى از بیانیه اول ماه مه حزب به فارسى و انگليسى توسط فعالين حزب به دست مردم رسيد. ماشين تزيين شده به عكسهاى ماركس، لنين و منصور حكمت ، باندرول"حق با ماركس بود" و پلاكادرها و شعارهاى ديگر حزب مورد توجه و ابراز احساسات عابرين و شركت كنندگان در تظاهرات قرار گرفت.

 

آمریکا

دالاس

یکشنبه سوم ماه مه یمناسبت روز جهانی کارگر،  مراسمی  در دلاس برگزار شد. عباس ایاق از کادرهای حزب پس ار خوشامد گوی در مورد مبارزات کارگران در ایران و نقش حزب سخنانی ایراد کرد.  همچنین شراره میرزائی کادر حزب کمونیست کارگری ایران نیز در مورد مبارزات کارگران در ایران و شرایط انها سخنانی بیان کرد . سپس چند تن از شرکت کنندگان صحبت کردند.  مراسم با صرف نهار و پخش موسیقی و رقص ادامه یافت. دراین مراسم  کمک مالی برای حزب نیز جمع اوری شد.

***

بازگشت به صفحه اول