بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

Mr Luis MorenoľOcampo

The Prosecutor

International Criminal Court

Information and Evidence Unit

Office of the Prosecutor

Post Office Box 19519

2500 CM The Hague

The Netherlands

Via email: otp.informationdesk@icc-cpi.int

 

8 ژوئیه 2009

 

جناب آقای لوئیز مورنو ľ اوکامپو

 

من این نامه را به نمایندگی از طرف مردم ایران برایتان ارسال میکنم و از دادگاه بین المللی میخواهم رهبر جمهوری اسلامی ایران علی خامنه ای  را بخاطر جنایاتش علیه بشریت تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

 

اسناد و مدارک فراوانی دال بر ارتکاب این جنایات از زمان سر کار آمدن جمهوری اسلامی در دست هست، اما  سرکوبهای اخیر ماه ژوئن بر علیه مردم معترض برای به محاکمه کشاندن ایشان کافی است.  

 

 خامنه ای در خطبه نماز جمعه اش در 19 ژوئن خواستار پایاد دادن به اعتراضات خیابانی شد و تظاهر کنندگان را تهدید کرد که اگر به تظاهرات ادامه بدهند او مسئولیت "هرج و مرج و خونریزی" را بعهده نخواهد گرفت. روز بعد نیروهای انتظامی رژیم از جمله بسیجیها و پاسداران و لباس شخصیها به خیابانها ریخته و وحشیانه به تظاهر کنندگان حمله کردند. هرچند اطلاعات دقیقی هنوز در دست نیست اما تابحال اسامی 56 نفر از کشته شدگان جمع آوری شده است. امار کشته شدگان بطور قطع از اینها خیلی بیشتر است. همچنین هزاران نفر دستگیر شده اند. فقط در تهران گزارشات ما حاکی از آن است که بیشتر از سه هزار نفر دستگیر شده اند. اسامی دستگیر شدگان که تاکنون موفق به جمع اوری آنها شده ایم از صدها می گذرد. تعداد خیلی زیادی هم مجروح شده اند. 

 

 

تظاهر کنندگان جانباخته

روز بعد از تهدید خامنه ای یعنی 20 ماه ژوئن  ندا آقا سلطان یک دختر 27 ساله مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی رژیم قرار گرفته و جان باخت. شاهدان عینی می گویند که او عامدانه هدف قرار گرفته و گلوله به سینه اش اصابت کرده بود. حتی برای دکتری که در صحنه بوده  و خواسته به  ندا کمک کند و اولین بار به همه خبر داده که چه اتفاقی برای او افتاده است، حکم جلب صادر شده است. یکی دیگر از جان باختگان کیانوش آسا،  دانشجوی رشته شیمی است.  او را در خوابگاه دانشگاه بازداشت کردند و جنازه اش ده روز بعد در سرخانه پیدا شد.  نشانه های شکنجه بر بدن او نمایانگر رفتار ددمنشانه جلادان رژیم با او بوده است. از جمله دیگر جانباختگا  حسین طهماسبی، جوان 25 ساله، است که نیروهای رژیم تا حد مرگ او را زده  بودند و نیز اشکان سهرابی که گلوله به سینه اش خورده و در راه بیمارستان جانباخته است. اسامی این افراد در لیست 56 نفره ضمیمه این نامه ذکر شده است.

 

گزارشات از تعداد خیلی زیادی خبر می دهند که ناپدید شده اند و ممکن است کشته شده باشند. به نقل از یکی از نگهبانان زندان اوین گفته شده است که جنازه کشته شدگان از زندان اوین بیرون برده شده و در محل نامعلومی در منطقه ای از اوین که فقط بسیجیها و پاسداران  و اطلاعاتیها حق رفت و آمد به آنجا را دارند به خاک سپرده می شوند.

گزارشاتی در دست است مبنی بر اینکه از خانواده های کشته شدگان مبلغی معادل  سه هزار دلار در ازای تحویل گرفتن جنازه عزیزانشان خواسته شده است. یکی از نمونه های برجسته که در رسانه های انعکاس یافت خانواده ندا  آقا سلطان هستند که برای راضی کردن مزدوران رژیم برای پس دادن جنازه دخترشان با مشکلات زیادی روبرو بوده اند. به نقل از نامزد وی در مصاحبه ای با بی بی سی فارسی "او را به سردخانه ای در خارج از تهران برده بودند و مامورین سردخانه  از خانواده وی پرسیده بودند که آیا      می توانند از اعضای بدن او برای کمک به بیماران استفاده کنند؟" او می افزاید "خانواده اش موافقت کردند چون می خواستند هرچه زودتر جنازه اش را تحویل گرفته و او را به خاک بسپارند. او را در بهشت زهرا در جنوب تهران بخاک سپردیم. از ما خواستند که او را در قسمت ویژه ای از بهشت زهرا که ظاهرا برای کشته شدگان تظاهرات اخیر در نظر گرفته اند بخاک بسپاریم" . رژیم این قسمت از بهشت زهرا را بعنوان بخش منافقین نامگذاری کرده است. رژیم همچنین خانواده ندا آقا سلطان و دیگر خانواده های جان باختگان را از برگزاری تشیع جنازه های عمومی منع کرده است.

 

رفتار با مجروحین

ما گزارشات فراوانی در مورد کسانی که بطرق وحشتناکی زخمی شده اند دریافت کرده ایم. دکترها و پرستاران دو بیمارستان در اعتراض به رفتاری که با زخمیها می شود به خیابانها ریخته اند. به خیلی از زخمیها حق تماس با خانواده هایشان داده نشده است، بعضیها را از روی تختهای بیمارستان بیرون کشیده و به زندان منتقل کرده اند.

 

شکنجه و بدرفتاری  با زندانیان و شرایط بازداشت شدگان

گزارشات مربوط به شکنجه و تجاوز به بازداشت شدگان بسیار شایع هستند. گزارشاتی به ما رسیده مبنی بر اینکه دستگیر شدگان وحشیانه و به قصد کشتن مورد شکنجه قرار می گیرند. به نقل از یک شاهد عینی در یکی از تجمعات اخیر خانواده های زندانیان در جلو زندان اوین، یکی از کسانی که زندان بوده هنگام آزادی از زندان به کسانی که تجمع کرده بودند از وضعیت خودش و دیگر زندانیان گفته است. او گفته بود که در حوالی افسریه تهران دستگیر شده  به مکان نامعلومی منتقل شده است و به مدت 48 ساعت از غذا و امکانات بهداشت و حمام محروم بوده است. او گفته بود که حدود 500 نفر از بازداشت شدگان در آن محل نگهداری شده اند و بعد از 48 ساعت به آنها مقداری نان و سیب زمینی و پنیر داده می شود. وقتی اعتراض کرده بودند به آنها گفته شده "شما ضد انقلاب هستید، سپاسگذار باشید که شما را نمی کشیم". زندانی آزاد شده گفته بود که همه آنها بطرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم و کتک قرار گرفته اند. در زمان زندانی بودن  او یک مرد 48 ساله که با شوک الکتریکی شکنجه شده بود زیر شکنجه جان خود را از دست داده بود. بسیاری از زندانیان در سلول او بد جوری زخمی بوده اند، بعضیها دست و یا پایشان شکسته بوده. او گفته بود که او را به زندان اوین منتقل کرده بودند  و در آنجا به او گفته شده بود که "تو علیه رژیم اسلامی تظاهرات کرده ای و ما بلائی بسرت می آوریم که راه خانه خودت را هم پیدا نکنی". او گفته بود که جان خیلیها در زندان اوین در خطر است.

 

یک مادر به ما گفته است که دخترش دستگیر و به مدت چهار روز وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سپس او را شبانه در خیابان انداخته بودند. یک رهگذر او را پیدا کرده و به خانه اش می برد، اما این مادر می گوید دخترش از زمانی که به خانه برگشته تابحال چنیدن بار دست به خودکشی زده است. مادرش نگران آن است که در زندان به او تجاوز شده باشد. 

 

چندین نفر از دستگیر شدگان در تلویزیون دولتی ظاهر شده و اعتراف کرده اند که توسط عوامل خارجی تحت تاثیر قرار گرفته و اقدام به اعتراض کرده اند. کاملا واضح است که این افراد زیر فشار و شکنجه ناچار به این اعترافات شده اند.

 

من لیست افرادی را که دستگیر شده اند ضمیمه می کنم. خانواده های دستگیر شدگان مرتبا در برابر دادگاه انقلاب و یا در جلو زندان اوین تجمع کرده و خواهان آزادی آنها و اطلاع از وضعشان هستند. این خانواده ها مورد تهدید قرار گرفته اند. مادران کشته شدگان و افراد ناپدید شده نیز در پارکهای متعددی تجمع کرده اند و تجمعات آنها مورد حمله نیروهای رژیم قرار گرفته است.

 

حزب کمونیست کارگری ایران  جمع آوری شکایات مردم برعلیه علی خامنه ای را  از طریق کانال جدید که رو به ایران برنامه اجرا می کند، شروع کرده است و حاضر است شواهد و مدارک لازم را که به پروسه محاکمه علی خامنه ای کمک کند در اختیار این داگاه قرار دهد.

 

منتظر عکس العمل و اقدامات فوری شما هستم.

 

با احترام

حمید تقوائی 

دبیر کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری


بازگشت به صفحه اول