بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

کمپین دفاع از حقوق پناهندگی در سوئد

از 26 سپتامبر تا 20 نوامبر

 

سیاست دولت سوئد در خصوص تحمیل سخت ترین زندگی  به پناهجویان باید عوض شود

 

تحمیل غیر انسانی ترین نوع زندگی به انسانها با توسل به  کشتارهای بی رحمانه، شکنجه های غیر انسانی، اعدام، تحقیر و تحمیل بی حقوقی وایجاد فضای ناامن و سلب هر نوع آزادیهای فردی و اجتماعی و ممنوعیت هر نوع تحزب و سازمان کارگری و سرکوب اعتراضات صنفی و سیاسی و محاکمات غیر عادلانه از سوی دستگاههای قضای و امنیتی همه و همه دلایل خروج و فرار مردم از جوامعی هستند که جان و زندگیشان هدف قرار می گیرد و مجبور به  ترک محل زندگی خود می شوند اتفاقی که شاید هیچ وقت به آن فکر نکرده اند ایران از آن جمله کشورهاست که ضد بشری ترین قوانین  آن علیه جان و جسم انسان به مرحله اجرا گذاشته می شود.

 

با این وجود معیارهای دفاع از حقوق بشر از جمله حقوق پناهجویان در بسیاری از کشورهای جهان از جمله سوئد نادیده  گرفته می شود و تا حد نقض کامل حقوق انسانی پیش می رود. بسیاری از پناهجویان ایرانی از عدم‌ اطمینان به ادامه  زندگی در حالت‌ سرگردانی و انتظار در سوئد در بدترین شرایط زندگی بسر می برند.برای نمونه صدها پناهجوی ایرانی قریب به 10 سال است در این کشوردر بدترین شرایط زندگی  بسر می برند. به اکثر این افراد نه کمترین هزینه ای تعلق می گیرد و نه به آنها اجازه کار داده میشود و نه از حق ادامه تحصیل برخوردارند و نه در صورت بیماری معالجات اساسی در موردشان صورت می گیرد.

ديگر مشخص نيست از نظر دول اروپايي پناهنده كيست ! و بايد داراي چه مشخصاتي باشد  و چه شرايطي بايد بر يك كشور حاكم باشد كه فرار انسانها از آنجا بر اساس " ترس" موجه  صورت گیرد. سیاست پناهنده پذیری  اداراه مهاجرت سوئد در قبال جنایات دستگاه حاکمه جمهوری اسلامی که،تجاوز و وحشیگری آن درماههای گذشته به اوج خود رسید نادیده گرفته میشود و اظهارات پناهجویان درمورد حاکمیت سیاه جمهوری اسلامی و اختناق در ایران غیر واقعی تلقی میشود.

بر همین اساس اقدام اداره مهاجرت سوئد در برخورد به پناهجویان با کلیه معیارها و مفاد قانون پناهندگی کنوانسیون ژنو که دولت سوئد هم یکی از امضاء کنندگان آن است مغایرت کامل دارد. سیاست جدا سازی انسانها و درجه بندی کردن  آنها به خودی و غیر خودی، تهدید مداوم آنها به اخراج  و ایجاد ترس و اضطراب در میان آنها، بخش دیگری از فشارهای موجود با هدف تنگ کردن عرصه زندگی و عدم  برخورداری پناهجویان از حداقل های زندگی که توسط دولت به طور روزمره تحمیل می شود

 

از سوی دیگر کاهش هزینه های پرداختی به پناهجویان به دنبال پاسخ منفی و حذف هزینه های رفت و آمد و توقف روند آموزش زبان از جمله فشارهای روانی و اقتصادی بر زندگی پناهجویان است که اوضاع روزمره را برای آنان دو چندان دشوارتر می نماید .

روی سخن ما به خيل عظيم انسانهاي شريف وانساندوست سوئد و همه ایرانیان آزادیخواه و سازمانها و نهادهای دفاع ازحقوق پناهندگی و فعال در زمینه دفاع حقوق بشر است تا  در اين مبارزه  در كنار ما باشند و از خواسته های انسانی پناهجویان حمایت کنند. به بویژه فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی واحد سوئد  از همه پناهجویان در سوئد و شهرهای دور و بر می خواهد که فعالانه در این مبارزه  برای  دفاع از حقوق پناهندگی خود شرکت نمایند.

خواسته های ما به شرح زیر بیان می گردد

1-   تغییر و بازنگری در ارائه مجوز کار به پناهجویان از ابتدای ثبت درخواست پناهندگی به منظور پیشگیری از تبعات بعدی

2-    افزایش فوری در میزان هزینه های پرداختی به پناهجویان بر اساس حداقل های زندگی در سوئد

3-  توجه کافی به موقعیت پناهجویان ایرانی بر مبنای شرایط حاکم بر فضای سیاسی و اجتماعی ایران به عنوان یک کشور ناامن و ناقض حقوق بشر.

4- ایجاد یکشرایط انسانی برای پناهجویان جهت برخورداری از حداقل امکانات اجتماعی و حذف محدودیتهای موجود

5 پذیرش پناهجویان ایرانی و لغو هرنوع اخراج به ایران

 

همبستگی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی ، واحد سوئد

22سپتامبر 2009