بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

گزارش از روز اعتراض جهانی علیه اعدام در شهر گوتنبرگ سوئد

 

روز 30 اکتبر  یعنی روز اعتراض جهانی علیه اعدام در ایران فعالین کمیته بین المللی علیه اعدام در شهر گوتنبرگ سوئد بار دیگر مسئله اعدام در ایران و جنایات فجیع جمهوری اسلامی را برای مردم این شهر مطرح ساختند. از چند روز قبل توسط حسن پناهی تماس های زیادی با مسئولین دو حزب مهم پارلمانی یعنی حزب محافظه کار (مودرات) و حزب سوسیال دمکرات و همچنین با روزنامه یوتبوری پستن پرتیراژترین روزنامه غرب سوئد گرفته شد.

 

روز جمعه 30 اکتبر فعالین کمیته علیه اعدام در مقابل ساختمان حزب مودرات یعنی حزب اصلی تشکیل دهنده دولت سوئد، جمع شدند و با یوران لیندبلاد مسئول روابط خارجی دولت سوئد و مسئول هیئت نمایندگی سوئد در پارلمان اروپا، ملاقات کردند. یوران لیندبلاد به همراه فعالین کمیته بین المللی علیه اعدام تا دفتر روزنامه یوتبوری پستن راهپیمائی کرده و در آنجا سه تن از نمایندگان این گروه یعنی ممد امیری سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام در سوئد، فلورت معارفی و حسن پناهی به اتفاق یوران لیند بلاد به گفتگو با خانم ماریا مالمگرن خبرنگار نو و مفسر بخش خارجی این روزنامه ملاقات نمودند.

 

در این ملاقات که تقریبا یک ساعت به طول انجامید نمایندگان کمیته بین المللی علیه اعدام مدارک و اسنادی که حاوی آخرین اخبار در مورد اعدام شدگان ماههای اخیر و همچنین اسامی افرادی را که در معرض خطر اعدام هستند در اختیار روزنامه یوتبوری پستن قرار دادند. آنها به صدور بیشمار احکام اعدام در ایران در طول حاکمیت 30 ساله جمهوری اسلامی اشاره کرده و مطرح ساختند که بیش از نود درصد اعدام شدگان در ایران مخالفین سیاسی رژیم بوده اند و هدف اصلی رژیم از اعدام ها ایجاد رعب و وحشت و تثبیت پایه های قدرت خودش است. از نمونه های بارز این سیاست به صدور احکام اعدام برای شرکت کنندگان در اعتراضات ماههای اخیر در ایران، اشاره شد.

 

صدور احکام اعدام برای نوجوانان و کسانی که در سنین کودکی و زیر سن قانونی محکوم به اعدام شده اند، موضوع دیگری بود که فعالین کمیته علیه اعدام در صحبت های خود به آن اشاره کرده و اعدام بهنود شجاعی را بعنوان یک نمونه مطرح ساختند.

 

نمایندگان کمیته علیه اعدام در گفتگوی خود با یوران لیندبلاد و خبرنگار روزنامه یوتبوری پستن به سکوت رسانه های سوئد و همچنین به بی تفاوتی دولت سوئد در مقابل توحش جمهوری اسلامی اعتراض کرده و خواهان موضعگیری آنها شدند. خبرنگار روزنامه یوتبوری پستن قول داد که مسائلی را که نمایندگان کمیته علیه اعدام مطرح ساخته اند، در این روزنامه مطرح کند. نماینده حزب مودرات ضمن اظهار تاسف از انجام احکام اعدام در ایران و اشاره به نامه های اعتراض آمیزی که در این مورد به دولت ایران نوشته است، قول داد که برای آوردن فشار و انجام اعتراضات بیشتر به  جمهوری اسلامی اقدام خواهد کرد.

 

در طول این جلسه سایر فعالین کمیته بین المللی علیه اعدام در مقابل دفتر روزنامه یوتبوری پستن به پخش اطلاعیه های این کمیته به زبان سوئدی و انگلیس در میان عابران پرداختند.

 

گردهمائی بعدی در میان بزرگترین و پرترددترین مرکز خرید شهر گوتنبرگ بود. فعالین علیه اعدام در این مرکز به توزیع اطلاعیه های خود پرداخته و تصاویری از جنایات جمهوری اسلامی و از جمله زندگی نوجوانانی را که بدست این رژیم به قتل رسیده اند، در معرض دید هزاران نفر گذاشتند. پارچه بزرگی در مقابل مردم پهن شد. در بالای این پارچه نوشته شده بود: "اعدام موقوف، ما اعمال وحشیانه جمهوری اسلامی را محکوم می کنیم"

 

پس از ساعتی این پارچه با امضای های عابرین تزئین شد و به صورت تابلویی درآمد که انزجار مردم را به اعمال جنایتکارانه حکومت اسلامی ایران نشان می دهد.

 

ملاقات با مسئولین حزب سوسیال دمکرات بخاطر همزمانی با برگزاری کنگره این حزب برگزار نشد. اما مسئولین این حزب قول انجام یک ملاقات با فعالین کمیته بین المللی علیه اعدام را برای هفته آینده داده اند.

 

در پیشبرد کمپین 30 اکتبر در شهر گوتنبرگ فعالین علیه اعدام فرخنده خلیلی، محمدرضا پاک مهر، بهروز مهرآبادی، امیرحسین غنی آبادی، سیامک شریفی، حسن پناهی ابوذر صلحجو، بهزاد جوادیان، فلورت معارفی  شرکت داشتند که دست همه آنها را می فشاریم. همچنین با تشکر ممد امیری سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام در سوئد، که با حضور خود در شهر گوتنبرگ توانست به پیشبرد این کمپین کمک کند.

 

داریوش شاهماری

سخنگوی کمیته بین المللی علیه اعدام

گوتنبرگ سوئد

31 اکتبر 2009


بازگشت به صفحه اول