بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

انترناسيونال ٣٢٠

ياشار سهندي

صفحه بازتاب هفته

 

بشارت آخر

 

حداد عادل را اگر به سبب ریاست مجلس در دوره هفتم نشناسیم، اگر او را حتی به عنوان "رئیس فرهنگستان زبان" جمهوری اسلامی نشناسیم که مثلا پیشنهاد میکند به جای "پیتزا" بگویيم " کش لقمه"! اما این را همه میدانیم که طوطی "آقا" است، که طبع شعرش فقط در محضر آقا شان گل میکند. ایشان به طبعیت از "مقتدایش"، معتقد است آقا همه را "هم از دروغ پردازی، تهمت‌زنی و رفتارهای خلاف اخلاق پرهیز دادند و هم همه را به حفظ وحدت دعوت و تأکید کردند." و خطاب به یارانی که از دارالخلافه حکومت رانده شده اند و به سبب سی سال جنایت از سوی مردم نیز دست رد به سینه شان خورده چون میدانند که " احیای دوران امام" و " اجرای اصول معطل مانده قانون اساسی" مردم به جان آمده را ساکت نمی کند، در مصاحبه با سایت تابناک گفته اند که موسوي و كروبي و شركا باید به نوعی توبه کنند و به صراط آقا برگردند. حداد عادل از "آقایان" خواسته "صریح" باشند و بر علیه "ضدیت با آرمان امام" در این ایام اخیر موضع بگیرند. چند روز پیش هم کیهان از ایشان خواسته بود " مرگ بر اسرائیل" بگویند!  تواب سازی امری است که تنها شامل "غیرخودیها" نمیشود. بلکه "خودیها" هم باید هر چندوقت یکبار توبه کنند و "دست بیعت با آقا" بدهند. توكلي وزير كار سابق جمهوري اسلامي هم قبلا به موسوي و كروبي نامه نوشته بود و گفته بود در مورد شعارهاي روز قدس مثل مرگ بر خامنه اي و امثالهم كه مردم سر ميدادند اعلام برائت كنند و آنها هم بهرحال برائت كردند. 

 

در اوایل دهه ٧٠ روزنامه کیهان محسن مخملباف را ظاهرا متهم کرده بوده که کمونیست شده! و ایشان رگ گردنش بالا زده بود و در جواب گفته بود: مثل اینکه شعار "مرگ بر کمونیست راباید تا آخر عمر تکرار کنم". ایشان عملا به این وظیفه خطیر و شرعی اش مشغول است چه با لاجوردی چه با سازگارا و نوریزاده. این "آقایان" نیز مثل مخملباف نزده میرقصند، به هزار یک زبان دارند میگویند فقط امام و قانون اساسی و جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد. موسوی برائت از "جریان ضدیت با آرمان امام"در دیدار با کارکنان روزنامه بسته شده خویش را اینگونه بیان میکند: "شعارهای افراطی ناشی از عصبانیت است. به نفع همه ماست كه شعارهایی متناسب با ظرفیت كشور طرح كنیم و از طرح شعارهای تند و غیرمنطبق با وضعیت كشور بپرهیزیم" یا محسن آرمین از سران مجاهدین انقلاب اسلامی میگوید: "ناامیدی، یأس و یا طرح شعارهای رادیكال كه نتیجه ای جز ایجاد پراكندگی در صفوف جنبش سبز اثر دیگری ندارد نشانه برخورد غیر مسئولانه با آن است و نتیجه ای جز ایجاد و پراكندن یأس و ناامیدی در جامعه ندارد وی تاكید كرد: نباید حساس شدن جامعه به سرنوشت خویش را به معنای آمادگی جامعه برای پذیرش شعارهای رادیكال و ساختار شكن تلقی كرد." همه ما البته میدانیم شعارهای "رادیکال و ساختار شکن" یعنی چه. ايشان يك اعتراف ديگر هم در مورد دوره دوم خرداد و دوره خاتمي كردند و آن اينكه "در آن دوره ما نگران بوديم كه اعتراضات به خيابان كشيده شود و كنترل از دستمان بيرون برود" ما هم به اينها قبلا گفته بوديم كه نگراني اصلي شان از به خيابان آمدن مردم است نه از جناح مقابل. اكنون هم دقيقا همين است اما ديگر كاري از دستشان ساخته نيست.

 

درخواست حداد عادل و کیهان و امثالهم از "آقایان" بی دلیل نیست هم ایشان و هم "آقایان" میدانند که اعتراضات نه برای احیای دوران امام بلکه برای برچیدن كل بساط جنایت امام است. از واشنگتن تا لندن و تالارهای مجلس اسلام، از پستوهای حوزه علمیه تا اردوگاه های مرگ کهریزک و اوین، همه  هر چه در چنته داشتند بکار انداختند تا شاید بتوانند جلو سیلاب حرکت مردم را بگیرند؛ اما نمونه آخر آن در اهواز که اینبار رسما کارگران پیشقدم شدند بیش از پیش مرگ سیاسی را جلو چشم ایشان آورد و نشان داد کاری از "آقایان" برنمی آید و نمی توانند جلو این خیزش انقلابی را بگیرند. و ما به آقای حداد عادل نوید میدهیم که کارشان به همراه "آقایان" تمام است. و اینبار اگر طبع شعرشان گل كرد و خواستند شعر و ترانه اي بسرايند بايد در محضر آقا غزل مشهور خداحافظي را بسرايند و زمزمه كنند!*


بازگشت به صفحه اول