بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

اعدامها در ایران را فورا متوقف کنید و جلوی اعدام کودکان بیشتری را بگیرید!

نامه مسئول سازمان جوانان سوسیال دمکرات سوئد به مقامات رژیم و دبیرکل سازمان ملل

 

بدنبال دیدار هیئتی از جانب کمیته بین المللی علیه اعدام و نهاد کودکان مقدمند با نمایندگان سازمان جوانان سوسیال دمکرات سوئد در استکهلم و در خواست ما مبنی بر اعمال فشار جهانی بر جمهوری اسلامی برای توقف اعدامها و بویژه اعدام کودکان٬ مسئول سازمان جوانان سوسیال دمکرات در استکهلم با ارسال نامه ای به  دبیرکل سازمام ملل٬ خامنه ای و صادق لاریجانی خواهان آن شد که جمهوری اسلامی به اعدامها در ایران و اعدام نوجوانان خاتمه دهد! در این نامه آمده است:

" این نامه را از طرف سازمان جوانان سوسیال دمکرات به دلیل نزدیکی اجرای حکم اعدام صفر انگوتی برای شما می نویسیم. طبق اطلاعات رسیده صفر انگوتی در ۱۷ سالگی محکوم به مجازات اعدام شده و حکم اوکه قرار بود ۲۱ اکتبر امسال اجرا شود هم اکنون یک ماه به تعویق افتاده است. سازمان جوانان سوسیال دمکرات عمیقا نگران تدوام اجرای حکم اعدام در مورد متهمین زیر ۱۸ سال است."

در ادامه این نامه ضمن اشاره به تعهد جمهوری اسلامی به کنوانسیونهای بین المللی در زمینه حقوق شهروندی و حقوق کودک از رژیم اسلامی خواسته شده است که:

"ـ بلافاصله اعدام ها را  متوقف کرده و جلوی اعدام تعداد بیشتری از کودکان را بگیرد.

ـ فورا به تعهدات بین المللی خود طبق کنوانسیون های ICCPR و CRC عمل کرده و برای همیشه حکم اعدام افراد زیر ۱۸ سال را لغو کند."

در پایان این نامه نیز از دبیر کل سازمان ملل٬ بن کای مون٬ و بالاترین نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر و کمیته دفاع از حقوق کودکان در سازمان ملل خواسته شده است که:

"- رژیم ایران را وادار به اجرای تعهدات بین المللی اش طبق تعاریف عنوان شده  در پیمان نامه های ICCPR و CRC کنند."

ما به تلاش های خود برای زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی بمنظور متوقف کردن  ماشین آدمکشی رژیم جنایتکار اسلامی ادامه خواهیم داد.

 

کمیته بین المللی علیه اعدام- سوئد

نهاد کودکان مقدمند- سوئد

۱۷ نوامبر ۲۰۰۹

 

ضمیمه: متن کامل و ترجمه شده نامه مسئول مسئول سازمان جوانان سوسیال دمکرات در استکهلم

مترجم: مریم طاهری

 

 

نامه سرگشاده به: دبیرکل سازمان ملل بن کای مون٬ رهبر روحانی ایران آیت الله سید علی خامنه ای٬ مسئول قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران آیت الله صادق لاریجانی.

آقایان گرامی

این نامه را از طرف سازمان جوانان سوسیال دمکرات به دلیل نزدیکی اجرای حکم اعدام صفر انگوتی برای شما مینویسیم. طبق اطلاعات رسیده صفر انگوتی در ۱۷ سالگی محکوم به مجازات اعدام شده و حکم اوکه قرار بوده ۲۱ اکتبر امسال اجرا شود هم اکنون یک ماه به تعویق افتاده است. سازمان جوانان سوسیال دمکرات عمیقا نگران تدوام اجرای حکم اعدام در مورد متهمین زیر ۱۸ سال است.

طبق بند ۵ ماده ۶ کنوانسیون حقوق شهروندی و سیاسی  (ICCPR)مجرمین زیر ۱۸ سال نباید به مجازات اعدام برای ارتکاب جرم محکوم شوند.

طبق ماده ۳۷ پاراگراف کنوانسیون حقوق کودک (CRC) مجرمین زیر ۱۸ سال برای ارتکاب جرم نباید به مجازات اعدام یا حبس ابد بدون امکان آزادی محکوم شوند. ایران به عنوان کشوری که این معاهده ها را امضا کرده موظف به اجرای مفاد آن است. علیرغم این٬ طبق گزارش عفو بین الملل تعداد زیادی از مجرمین زیر ۱۸ سال از بعد از ۱۹۹۰ اعدام شده اند. در بسیاری از این موارد این افراد تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی در زندان به سر برده اند و سپس حکم اعدام در مورد آنها اجرا شده است.

سازمان جوانان سوسیال دمکرات در استکهلم از مسئولین جمهوری اسلامی میخواهد:

ـ بلافاصله اعدام ها را  متوقف کرده و جلوی اعدام تعداد بیشتری از کودکان را بگیرد.

ـ فورا به تعهدات بین المللی خود طبق کنوانسیون های ICCPR و CRC عمل کرده و برای همیشه حکم اعدام افراد زیر ۱۸ سال را لغو کند.

سازمان جوانان سوسیال دمکرات از سازمان ملل و بالاترین نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر و کمیته دفاع از حقوق کودکان در سازمان ملل میخواهد:

ـ که رژیم ایران را وادار به اجرای تعهدات بین المللی اش طبق تعاریف عنوان شده  در پیمان نامه های ICCPR و CRC کنند.

با درود

سازمان جوانان سوسیال دمکرات استکهلم

امیلیا بیوگرن مسئول استکهلم


بازگشت به صفحه اول