بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

گزارشی از تظاهرات اعتراضی 20 نوامبرعلیه سیاستهای ضد پناهندگی سوئد در شهر گوتنبرگ

بهزاد جوادیان

20 نوامبر 2009 شهر گوتنبرگ شاهد تظاهرات و راهپیمایی علیه سیاستهای ضد پناهندگی جاری در سوئد بود که از سوی فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی واحد گوتنبرگ بر پا گردید.

واحد گوتنبرگ فدراسیون این راهپیمایی را در حالی ترتیب داد که تحمیل غیر انسانی ترین نوع زندگی به انسانها با توسل به کشتارهای بی رحمانه، شکنجه های غیر انسانی، اعدام، تحقیر و تحمیل بی حقوقی وایجاد فضای ناامن و سلب هر نوع آزادیهای فردی و اجتماعی و ممنوعیت هر نوع تحزب و سازمان کارگری و سرکوب اعتراضات صنفی و سیاسی و محاکمات غیر عادلانه از سوی جمهوری اسلامی در ایران به رویه ای عادی تبدیل شده و باعث فرار هزاران انسان و آوارگی آنها در اقصی نقاط جهان شده است.

 

از طرفی کشورهای اروپایی از جمله سوئد نیز با اتخاذ عملکردی غیر انسانی و بی توجهی به پیمانهای بین المللی شرایطی را برای پناهجویان بوجود آورده که روز به روز آنان را از حقوق اجتماعی و انسانی خود محروم کرده و سعی دارد به این روش و با ایجاد شرایط سخت زندگی دروازه های خود را به روی این دسته از انسانها بسته و آنان را مجبور به ترک خاک کشورهای پناهنده پذیر نماید.

 

اخراج و اعمال زور ، محرومیت از تحصیل ، قطع و کاهش هزینه های زندگی ، عدم صدور اجازه کار و دهها محدودیت دیگر از جمله مشکلاتی است که پناهجویان با آن دست به گریبان بوده و با این راهپیمایی تلاش کردند ندای اعتراض خود را به گوش مسئولین و مردم سوئد برسانند.

 

این راهپیمایی طبق پیش بینی و برنامه ریزی قبلی از ساعت 16 روز مذکور از میدان گوستاو آدلف در شهر گوتنبرگ با تجمع مردم آغاز شده و حاضرین با در دست داشتن شعارهایی مانند  "ما پناهجویان ایرانی خواهان به رسمیت شناختن حقوق انسانی خود هستیم" ،"اعدام ، شکنجه و زندان واقعیتی  در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی است" ،" مردم ، احزاب وسازمانهای انساندوست سوئد را برای احقاق حقوق انسانی خود به یاری می طلبیم" ،"بررسی شتابزده پرونده پناهجویان ، نقض حقوق انسانی آنهاست" ،"سالها بلاتکلیفی و محرومیت از حقوق اجتماعی را چه کسی پاسخ می دهد" ،"هر نوع اخراج پناهجویان توسط دولت سوئد محکوم است" ،"بازنگری در هزینه های زندگی و توجه به حقوق اجتماعی پناهجویان خواست ماست" و سر دادن شعار "حقوق انسانی پناهجو را به وی بازگردانید"  و" اخراج پناهجویان باید متوقف شود" ، خواسته های خود را به گوش مردم سوئد رسانددند.

 

این راهپیمایی پس از طی مسیر آن با هدایت پلیس و کارکنان اداره ترافیک شهر گوتنبرگ به تجمعی برای سخرانی در محوطه استورا تیاتر منتهی شد که به عنوان محل سخنرانی و تجمع پایانی تعیین شده بود .

 

سخنرانی های فارسی

سخرانی ها در دو بخش فارسی و سوئدی ارائه گردید که در بخش فارسی ابتدا بهزاد جوادیان دبیر فدراسیون در گوتنبرگ گزارشی از نحوه برنامه ریزی و اهداف تظاهرات و برنامه های آتی متصل به این کمپین اعتراضی ارائه نمود.

 

سپس عبدالله اسدی دبیر سراسری فدراسیون پناهندگان ایرانی به عنوان سخنران اصلی بخش فارسی با تشکر از فعالین فدراسیون ، دبیر شهری و داریوش شاهماری برای بر پایی این تظاهرات  گفت:  پناهندگان فراریان از جهنم جمهوری اسلامی و کهریزک های ساخته شده به دست این  رژیم  دد منش هستند ، ما پناهندگان از جهنمی آمده ایم که حقوق بشردر آن معنی و مفهمی ندارد و به همین دلیل پناهندگی حق تک تک ماست.

 

عبدالله اسدی افزود ک پناهندگی حق کسانی است که  اعتراضشان به عنوان اختشاش تلقی میشود به اتهام ارتباط با عوامل خارجی کشته شده و در گورستانهای بی نام و نشان به خاک سپرده شده اند .

 

جامعه ایران به یکپارچه آتش بر علیه زندگی مردم و فضایی سرشار از اختناق تبدیل شده است که هیچ معترضی در آن امنیت ندارد.ما فراریان از این جهنم هستیم.

 

در ادامه حسین صا لحی  یکی از پناهندگان ایرانی ، حضور پناهندگان در خارج از کشور نتیجه اقدامات ضد بشری  جمهوری اسلامی ذکر کرده و سیاست کشور های اروپایی در قبال ایران را سیاستی بی تفاوت به مسائل انسانی عنوان کرد.

 

سخنرانی های سوئدی:

در سخرانی های بخش سوئدی در ابتدا یوهان سندی نماینده حزب چپ سوئد ضمن حمایت از این اعتراض و راهپیمایی گفت : ما نیز با اطلاع و درک از شرایط ایران از حق پناهندگی کودکان آپاتی ، اقلیت های جنسی و مبارزین و ... دفاع می کنیم .

وی افزود حق پناهندگی را باید فراتر هم دید و حزب ما با رایزنی با سوسیال دمکراتها و حزب سبز برای در پیش گرفتن سیاستی انسانی برای مسئله پناهندگی برنامه ریزی میکند و به اینکه دولت امروز قادر نبوده  سیاستهای درستی را در ارتباط با پناهندگان پیش ببرد معترضیم و نیاز به پشتیبانی داریم تا برنامه های خود را برای آینده ای بهتر عملی کنیم.

 

در این بخش همچنین سوسن صابری از سوی فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی با ارائه تصویری از کشور هایی مثل ایران و افغانستان گفت : آن طرف تر از سرزمینی که شما ایستاده اید در ایران  یک دولت جنایتکار   وجود دارد که آنرا رهبری می کند و این جا دولت سوئد که اختلاف زیادی با آن احساس نمی کند و فقط هر از چند گاهی به خاطر نقض حقوق بشر آنرا محکوم می کند ولی علاقه مندی ها و روابط اقتصادی باعث سرپوش گذاشتن به واقعیات موجود در ایران شده است.

وی افزود : در این رابطه مبادلات اقتصادی از جمله فروش اسلحه ، تجهیزات مخابراتی و ارتباطی اهمیت دارد و اینکه چه دولتی در ایران بر سر کار است اهمیت ندارد و وقتی انسانها به خاطر ظلم و جنایت مجبور به فرار از آنجا می شوند با نه دولتهایی مثل سوئد مواجه می شوند و از آنها خواسته می شود به بهشتی که از آنجا آمده اند باز گردند به این بهانه که شما صاحب فرهنگ کهن و قوی پشت سر خود دارید و بروید همانجا زندگی کنید. مشکلتان هم یک مشکل داخلی است که ما نمی توانیم در آن مداخله کنیم.

 

سوسن صابری در پایان با اشاره به سیاست های غلط دولت سوئد در مقابل حقوق پناهندگان ادامه داد : 
تغییر و بازنگری در ارائه مجوز کاربه همه پناهجویان از ابتدای ثبت درخواست پناهندگی به منظور پیشگیری از تبعات بعدی ، افزایش فوری در میزان هزینه های پرداختی به پناهجویان بر اساس حد اقلهای زندگی در سوئد ، توجه کافی به موقعیت پناهجویان ایرانی بر مبنای شرایط حاکم بر فضای سیاسی و اجتماعی ایران به عنوان یک کشور ناامن و ناقض حقوق بشر ، ایجاد یک شرایط انسانی برای همه پناهجویان جهت برخورداری از حداقل امکانات اجتماعی و حذف محدودیتهای موجود ، پذیرش پناهجویان ایرانی و لغو هرنوع اخراج به ایران و 
پذیرش کلیه پناهجویان از کشورهای بحران زده و دیکتاتوری خواسته کسانی است که در این راهپیمایی شرکت کرده اند.

 
کریستوفر لوند بری نماینده حزب سوسیالیستهای عدالتخواه سوئد آخرین سخنران به زبان سوئدی بود .

وی گفت این تظاهرات خود شاهد این مدعاست که وضعیت پناهندگی بسیار وحشتناک است و ما اینجا جمع شده ایم تا حق پناهندگی به رسمیت شناخته شود.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب پناهجویان در اروپا گفت: تمام این فجایع برای انسانهایی در جریان است که از کشور هایی فرار کرده ان تا جان خود را نجات دهند و در کنار آن مبارزه برای تغییر وضعیت برای پناهنگان همچنان ادامه دارد تا در مقابل قوانینی مثل دابلین و شنگن ایستادگی کند.

وی گفت : ما سیاست پناهندگی را که فراریان را به قتلگاه بر می گردانند نمی خواهیم و تجهیز کشورهایی مانند سوئد به تکنولوژی مبارزه با پناهجویان مانند تربیت پلیس سرکوب و دستگیزی آنها را محکوم می کنیم.

وقتی اینجا جمع می شویم این اعتراض فقط بر علیه سیاستهای دولت سوئد نیست بلکه ما به تمام دولتهای اروپایی در زمینه قوانین پناهندگی معترضیم.

وی گفت شرایط طوری است که در برخی احزاب حاکم در سوئد نوعی رقابت در اعمال راسیسم دیده می شود و عقیده دارند که باید تمام پناهندگان به کشورشان باز گردانده شوند.

بنابراین نمی شود به سیاستهای احزابی مثل مدراتها خوش بین بود و حق پناهندگی را باید در خیابانها از آنها گرفت ، نمونه ای مثل تظاهرات سال 2005 که باعث شد 13 هزار نفر اجازه اقامت خود را دریافت دارند و این نوع تظاهرات و جنبش است که ما به آن نیاز داریم تا از طریق آن بتوانیم دولت را مجبور به باز پس دادن حقوق پناهندگان به آنها کنیم.

 حسن پناهی ، سخنگوی کميته بين المللی عليه اعدام در شهر گوتنبرگ آخرین سخنران در تظاهرات و راهپيمايی همبستگی فدراسيون سراسری پناهندگان ايرانی در شهر گوتنبرگ سوئد بود که گفت:دلیل اصلی تجمع ما وجود بی عدالتی و شرايط غیرانسانی است که به پناهندگان تحميل شده است.

زنان و کودکانی که برای ادامه زندگی و از روی ناچاری و شرايط بد اجتماعی و سياسی از دست رژيمهای دیکتاتوری فرار کرده اند، با این امید که آنها در کشورهای اروپايی تحت قوانين و کنوانسیون های بین المللی دفاع از حقوق انسانی قرار خواهند داشت و با آنها به شيوه ای انسانی برخورد و تحت نظارت اين قوانين قرار خواهند گرفت.اما متاسفانه دولتهای اروپايی بطور کامل از قوانينی که حتی خود زیر آنها را امضاء کرد ه اند، چشم پوشی ميکنند.با اين مقدمه ميخواهم به شرایط امروز ايران نگاهی کوتاه داشته باشم.

ايران کشوری است با حاکميتی ديکتاتوری و يک دولت فاشيست و مذهبی ! يک گروه جنايتکار حرفه ای که ميکشند، اعدام ميکنند، تجاوز ميکنند، زندان ميکنند و شکنجه میدهند.آنها هيچ مرزی برای سرکوب و ارعاب و ايجاد محدوديت برای مردم نمی شناسند.در ايران آپارتاید جنسی قانونی است و داشتن آزاديهای سياسی و اجتماعی يک رويای لوکس و نايافتنی!

شرايط انقلاب، دستگير يها، شکنجه و زندان تعداد زيادی از خبرنگاران،دانشجويان و مردم عادی را مجبور کرده است که برای حفظ و امنيت خود کشور را ترک و از ايران فرار کنند.آنها برای امنيت خود و ادامه زندگی نياز به يک کشور امن دارند!اين از يک طرف، و از طرف ديگر صدها پناهنده برای يک زندگی نرمال با حقوق شهروندی سالهاست که در انتظار به سر ميبرند. 
من ميگويم! ما ميتوانيم و بايد برای ايجاد بهبود و تغييرات اساسی به نفع پناهندگان مبارزه کرد و تا تغيير این شرايط بايد اين مبارزه را ادامه دهيم.مسئولين دولتی و پناهندگی بايد جوابگوی خواستهای ما باشند. آنها مسئول تمامی اين نارسائيها و سختيها و شرایط غير انسانی برای پناهندگان در سوئد هستند!هيچ انسان آزاديخواه و هيچ سازمان مدافع حقوق انسانی نبايد در این مورد سکوت اختيار کند.
ما همه با اتحاد و همبستگی خود ميتوانيم به ایجاد این تغيير کمک کنيم و دولتها باید سیاستهای غیر انسانی خود در مورد پناهندگان را تغيير دهند.
با تشکر و درود به همه شما شرکت کنندگان در تظاهرات بزرگ امروز 

اعلام حمایت سازمانهای ایرانی مستقر در گوتنبرگ:

لازم به ذکر است علاوه بر سازمانها و احزاب سوئدی که علاوه بر صدور اطلاعیه نمایندگان آنها در تظاهرات سخنرانی کردند ،برخی سازمانها و گروههای ایرانی فعال در گوتنبرگ نیز با صدور اطلاعیه از این تظاهرات حمایت کردند.

در اطلاعیه  بنیاد فرهنگ ایران در خصوص تظاهرات دفاع از حقوق پناهندگی  آمده است  در درازای سی و یک سال حکومت اسلامی ایران هزاران نفر از آزادیخواهان و میهن پرستان و کوشندگان راه آزادی و سرفرازی ایران جان خود را از دست داده ، بسیاری در زندانها بسر میبرند و میلیونها نفر دیگر ناچار به آوارگی و اسارت به چهار گوشۀ جهان پناهنده شده اند ، شوربختانه  سیاستهای ضد پناهندگی در گسترۀ اروپا ، بویژه کشور سوئد موجب گردیده بسیاری از هم میهنانمان را ناچار به ترک کشور سوئد و باز گشت به ایران کنند .در این شرایط سرنوشت ساز که سر نوشت گروه زیادی از پناهندگان بویژه پناهندگان ایرانی را در بر میگیرد ، همۀ ایرانیان آزاده و نیک اندیش را فرا میخوانیم تا دست در دست یکدیگر، نیروهای خود را بهم پیوند داده و یک صدا در پشتیبانی از آنان و در دفاع ازحق پناهندگی ، در این گردهمائی اعتراضی  شرکت نمایند.

 

 

 اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد واحد غرب  نیز با صدور اطلاعیه ای در حمایت از این تظاهرات اعلام کرده: نقض آشکار حقوق بشرکه می توان گفت  در ایران نهادینه گردیده است، امروز دیگر بر هیچ یک از کشورهای غربی به خصوص کشور سوئد پوشیده نیست به وضوح دیده می شود که رژیم اسلامی در ایران نه تنها در جهت رفع این مسئله کوششی به خرج نمی دهد که سرکوب وحشیانه ی خود را گسترش نیز داده است، افزایش موج اعدام ها، بازداشت فعالین سیاسی اجتماعی، محدودیت برای فعالین حقوق زنان، دستگیری کارگران فعال و سندیکایی تنها بخشی از این سیستم سرکوب است. در این حال هیچ دولتی که به مفاد بیانیه ی جهانی حقوق بشر  اعتقاد داشته باشد، نمی تواند ایران را کشوری امن اعلام کند.

اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد واحد غرب ، ضمن حمایت از تظاهرات عمومی در روزجمعه 20 نوامبر در یوتبوری، اعلام می دارد از تمام امکانات خود برای دفاع از حقوق همه ی پناهجویان استفاده خواهد نمود به  همین منظورما از کلیه هم وطنان آزاده درخواست می نمائیم تا با شرکت در این راه پیمائی اعتراضی پشتیبانی خود را ازهم وطنان خود به عرصه نمایش بگذارند.

ما امیدواریم با اتحاد و همبستگی تمام نیروهای فعال در این زمینه بتوانیم  تغیرات مثبتی درسیاست های ضد پناهندگی دولتمردان  سوئد به نفع پناهجویانی که از جهنم جمهوری اسلامی ایران  فراری و به کشور پناهنده شده اند بوجود آوریم این در حالی است که این سیاست ها امروز در مورد وضعیت کمک های مالی، آموزشی و بهداشتی به سمت بسیار نامطلوبی پیش می رود.

در پایان صریحا اعلام می کنیم، در نامه ایی به وزارت امور مها جرت سوئد صریحا از آنها درخواست خواهیم کرد، ایران را کشوری نا امن اعلام کنند و به طبع آن توقف اخراج پناهجویان به ایران را خواستار می شویم.

 

همچنین رادیو و سازمان کیان ایران در گوتنبرگ از تظاهرات روز 20 نوامبر در دفاع از حقوق پناهندگی حمایت کرد.

بازگشت به صفحه اول