بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

میتینگ بزرگ و باشکوه "قانون برابر برای همه" در لندن

 

 

روز شنبه ٢١ نوامبر میتینگ باشکوهی توسط کمپین قانون برابر برای همه در هایدپارک لندن برگزار شد. صدها نفر در این میتینگ جمع شدند تا به قانون شریعه در انگلیس و هر جای دیگر اعتراض کنند و از حقوق کودک، حقوق زن، برابری، سکولاریسم و ارزش های جهانشمول انسان و همینطور از مبارزه عادلانه مردم ایران دفاع کنند و به سخنرانان این میتینگ گوش فرادهند. لازم به توضیح است که تاکنون ٢٠ هزار نفر قطعنامه این کمپین را که یازده ماه قبل شروع به کار کرد امضا کرده اند. همزمان با میتینگ لندن، آکسیون هائی در بیست کشور دیگر به فراخوان کمپین قانون برابر برای همه سازمان داده شده بود.

 

بیش از بیست سخنران با سخنرانی های کوتاه اما روشن و شفاف خود علیه قانون شریعه در اعتراض کردند و بارها مورد تشویق حاضرین قرار گرفتند. سخنرانان هرکدام از زوایای مختلفی علیه قانون شریعه در انگلیس و در سایر نقاط دنیا صحبت کردند، نظریه ارتجاعی و ضدانسانی نسبیت فرهنگی را کوبیدند، ضرورت مقابله قدرتمند با جریانات اسلامی بعنوان یک نیروی ضد انسان و دشمن آزادی ها و حقوق انسانی بویژه حقوق کودکان و زنان را مورد تاکید قرار دادند و سخنرانانی از مریم نمازی و کمپین قانون برابر برای همه که سنگر محکم و سازش ناپذیری در مقابل هجوم جریانات اسلامی و سازش دولت انگلیس بوجود آورده است، قدردانی کردند. مریم نمازی سخنگوی این کمپین در دو نوبت سخنرانی کرد و چنان آتشین از حقوق مردمی که بویژه در ایران و عراق و سومالی و افغانستان و سایر کشورهای اسلام زده توسط اسلامی ها به نابودی کشیده میشوند، به دفاع برخاست و جریانات اسلامی را بخاطر جنایات هرروزه شان در اقصی نقاط دنیا مورد حمله قرار داد و چنان مصممانه اعلام کرد که جلو شریعه و هجوم اسلامی ها را خواهیم گرفت که بارها سخنرانی اش با کف زدن حاضرین مواجه شد. مریم نمازی از جمله گفت قانون شریعه حقوق مردم را زیر پا له میکند و اسلامیست های حامی آن ادامه جریانات اسلامی هستند که در ایران و افغانستان و سومالی و غیره سر میبرند و زن سنگسار میکنند و کودک اعدام میکنند و ما نیز ادامه انسانهائی هستیم که در این کشورها سنگسار میشوند، شکنجه میشوند، حقوقشان زایل میشود و برای آزادی و حقوق انسانی شان دست به اعتراض میزنند. مریم نمازی به تجربه موفق مبارزه در کانادا اشاره کرد و گفت در آنجا قانون شریعه را شکست دادیم و دولت کانادا را مجبور کردیم آنرا ملغی اعلام کند اینجا هم همین کار را خواهیم کرد. این یک میدان مهم مبارزه ما است. قانون شریعه به همه کس مربوط است چون زندگی انسانهای بیشماری را نابود میکند و حقوق و آزادی شان را لگدمال میکند. مخالفت با قانون شریعه قدم مهمی در دفاع از حقوق جهانشمول و حقوق برابر و سکولاریسم و همبستگی واقعی با مردمی است که علیه قوانین شریعه بپاخاسته اند. پیتر تاچل و عصام شکری و خانم مریال سلتمن و سخنرانان دیگر نیز قاطعانه علیه قانون شریعه صحبت کردند، نتایج شوم این سیاست را برشمردند و عزم و اراده خود را برای مقابله با آن اعلام کردند و بارها با کف زدن حاضرین مواجه شدند.

 

تعداد قابل توجهی از حاضرین این میتینگ را کمپینرها و مسئولین نهادها و سازمان های مدافع سکولاریسم و حقوق انسان تشکیل میدادند و آمده بودند تا حمایت سازمانشان را از این کمپین اعلام کنند و دولت انگلیس را بخاطر کرنش در برابر هجوم جریانات اسلامی محکوم کنند. فعالین سیاسی و فعالین مدافع حقوق انسان و خواننده و موزیسین و شاعرانی از لیدز و اسکاتلند و دانمارک و بلژیک و کانادا برای شرکت در این میتینگ به لندن آمده بودند و در این میتینگ با حمل پلاکاردهای متعددی از کمپین "قانون برابر برای همه" شرکت کردند.

 

در جلو تریبون این میتینگ تعدادی تابوت کوچک با عکسی از بهنود شجاعی و عکس تعداد دیگری از کودکانی که توسط جمهوری اسلامی اعدام شده اند، به منظور نشان دادن سبعیت جمهوری اسلامی و در اعتراض به اعدام کودکان در ایران بعنوان نشانه ای از قوانین شریعه قرار داده شده بود و سخنرانانی علیه اعدام کودکان در ایران صحبت کردند و جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

 

گزارش و مصاحبه هائی با مریم نمازی از شبکه ٤ رادیو بی بی سی و نیز بی بی سی فارسی منتشر شد و روزنامه گاردین نیز روز قبل از آن مقاله پیتر تاچل کمپینر و فعال حقوق مدنی در انگلیس را درمورد این میتینگ و اهداف آن به چاپ رساند. مصاحبه های دیگری نیز با مریم نمازی و سایر سخنرانان توسط برخی رسانه ها و مسئولین سایتهای مختلف انجام شد.

 

مجری برنامه فریبرز پویا از فعالین این کمپین بود و سخنرانان این برنامه عبارت بودند از:

اسد عباس از سازمان اکس مسلم انگلیس

لیلیث و سلینا آکا، شاعر

روی براون از اتحادیه بین المللی اومانیست ها

اسماعیل آیناشه از فعالین ایران سولیداریتی

ای سی گریلینگ، نویسنده و پروفسور فلسفه

رهیلا گوپتا از Southall Black Sisters

ایوان هریس، عضو پارلمان انگلیس

هوزان محمود، سازمان آزادی زن عراق

نااومی فیلیپس، انجمن انساندوستان انگلیس

دیوید پولاک، فدراسیون انساندوستان اروپا

تری ساندرسون، جامعه سکولارها

فریبرز پویا سخنگوی جامعه سکولار ایران

مریال سلتمن، فعال مدافع حقوق انسان و ایران سولیداریتی

سهیلا شریفی، علیه تبعیض سازمان مدافع حقوق زن در ایران

عصام شکری، سازمان دفاع از سکولاریسم و حقوق انسان در عراق

بهار میلانی و ریچارد فرانسیس، فعالین ایران سولیداریتی و کمپین علیه اعدام کودکان

پیتر تاچل، کمپینر مدافع حقوق انسان

کیت پورتسوود، جامعه سکولارها

مریم نمازی

فاری بی موزیسین و دیوید فیشر ترانه سرا و خواننده نیز با اجرای موزیک و آهنگ به این برنامه تنوع بخشیدند.

 

جا دارد از تعداد زیادی از دوستانی که برای سازماندهی حرفه ای این میتینگ تلاش کردند و همینطور از تک تک سخنرانان و حاضرین این میتینگ صمیمانه قدردانی کنیم. این میتینگ یک قدم دیگر کمپین قانون برابر برای همه را به جلو برد و تعداد بیشتری را به همکاری با این کمپین تشویق کرد. کمپینی که هدفش را ملغی کردن کامل قانون شریعه و عقب راندن کامل جریانات اسلامی در انگلیس اعلام کرده است امروز در موقعیت بهتری برای پیشروی و عقب راندن جریانات اسلامی قرار دارد. همه شما را به پیوستن و تقویت این کمپین فرامیخوانیم.

 

کمپین قانون برابر برای همه

٢٢ نوامبر ٢٠٠٩

 

آدرس و شماره تماس:

onelawforall@gmail.com

www.onelawforall.org.uk

00447719166731 


بازگشت به صفحه اول