بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

اقدامی عاجل برای نجات نگار عزیزمرادی در بازداشت پلیس ترکیه

 

فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی از سازمان عفو بین الملل و سازمان دیدبان حقوق بشر و کلیه سازمانهای بشردوست میخواهد که به یاری نگار عزیزمرادی بشتابند.

 

نگار عزیزمرادی پناهجوی ایرانی در تاریخ 25 اکتبر 2009 در نایروبی دستگیر و به کشور ترکیه بازگردانده میشود و از سوی پلیس آن کشوربازداشت میگردد. نگار در دیپورت سنتر استامبول بدلیل محیط غیر بهداشتی و حساسیت وی به دود سیگار دچار بیماری و عفونت ریه شده و در شرایطی بسیار غیر انسانی بسر میبرد. نگار در تماس تلفنی که با عبدالله اسدی دبیر فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی داشته گفته است بندی که وی در آن بسر میبرد تماما آلوده است و کثافت حمام و دستشوییهای آنجا را فرا گرفته و محیط آن پر از دود سیگار است. نگار در ادامه گفته است: "برخوردی که پلیس با ما  می کند حیوان نیز به حیوان نمی کند."

 

صدای گریه و سرفه های نگار که ناشی از آلودگی محیط بازداشتگاه بود وجدان هر انسانی را تکان میداد. شرایط سخت محیط بازداشتگاه و بیماری و عفونت ریه برای درهم شکستن وضعیت روحی و جسمی نگار در آن کثافت خانه کافی نبود که درد دیگری به آن اضافه شد. نگار روز پنجشنبه 19 نوامبر در آخرین تماس خود با دفتر فدارسیون گفت: "روز گذشته رفتم به وسایلم سر بزنم متوجه شدم که تمام سرمایه زندگیم، لپ تاپ و دوربینم را برده اند. من  تمام مستنداتم و هر چه را که داشتم در آنها جای داده بودم." وضعیت روحی و جسمی نگار عزیزمرادی بسیار بسیار نگران کننده است. او که از شدت سرفه به سختی حرف می زد،  میگفت: " صدای مرا به گوش همه سازمانها و نهادهای دفاع از حقوق بشر برسانید و از آنها بخواهید که مرا از این محیط غیر انسانی نجات دهند."

 

از این جهت فدارسیون سراسری پناهندگان ایرانی از سازمان عفو بین الملل و سازمان دیدبان حقوق بشر و دیگرسازمانهای بشر دوست که این نامه را دریافت میکنند میخواهد که از دولت ترکیه بخواهند که سریعا نگار عزیزمرادی را از آن بازداشتگاه آزاد کنند. او باید فورا مورد معالجه پزشک قرار گیرد و از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حق پناهندگی اش به رسمیت شناخته شود. بعلاوه باید تمام وسایلی که در آن بازداشتگاه از وی گرفته اند به وی بازگردانده شود.

 

پناهجویان ایرانی که از اختناق سیاسی و نقض سیستماتیک حقوق بشر در جمهوری اسلامی فرار میکنند و فرار از ایران هم از نظر ترک خانواده و بستگان و هم از نظر مالی و مخاطرات جانی به بهای زیادی برای آنها تمام میشود، باید با آنها در همه جای جهان با احترام برخورد شود و حق پناهندگی  آنها را برسمیت بشناسند. نگار عزیز مرادی یکی از آن نمونه هاست؛ همراه با ما  برای آزادی نگار از بازداشتگاه سریعا اقدام کنید.

 

همبستگی، فدارسیون سراسری پناهندگان ایرانی

21 نوامبر 2009


بازگشت به صفحه اول