بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

سي نوامبر۲۰۰۹٬ بيش از هزار شهر جهان عليه اعدام

شهرها برای زندگی، شهرها علیه اعدام

روز دوشنبه هفته آينده ۳۰ نوامبر در ۱۱۳۴ شهر در ۸۱ كشور جهان مردم انزجار خود عليه اعدام يا قتل عمد دولتي را ابراز ميكنند

در اين مراسمها با پرچم اعتراض عليه جمهوري جنايتكار اسلامي٬ عليه اعدام و براي نجات جان محكومين به اعدام در ايران٬ شركت كنيد!

۳۰ نوامبر روزلغو مجازات اعدام درايالت توسكاني در ايتاليا٬ در قرن هيجدهم ميلادي٬ است. ايتاليا پيشرو لغو مجازات اعدام بوده و اين روز در تاريخ بعنوان يك روز مهم مقابله با اعدام ثبت شده است. از سال ۲۰۰۲ در اين روز با مراسمهاي نور افشاني در شهرهاي بزرگ و در مراكز شناخته شده شهرها٬ اعتراض عليه اعدام بيان ميشود .
در ايتاليا مراسمها و برنامه هاي سمبليكي متعدي عليه اعدام برگزار ميشود كه از جمله آنها می توان به حرکت سمبولیکی که در رم پایتخت ایتالیا صورت می گیرد٬ اشاره كرد كه تاثیر بسیاری بر دیگر کشورهای دنیا، به ویژه کشورهای اروپایی گذاشته است. "کلوسئو" یا آمفی تئاتر فلاویو یکی از سمبل های اصلی شهر رم است. در زمان رم باستان این مکان محلی برای نبرد گلادیاتورها و یا مبارزات آنها با حیوانات وحشی و گرسنه بود و می توان از این مکان به عنوای سمبلی از خشونت نام برد.
سال هاست هنگامی که حکم اعدام محکومی نقض می شود يا کشوری مجازات مرگ را غيرقانونی اعلام می کند، چراغهای عمارت تاريخی "کولوسئو" به نشانه بزرگداشت آن روشن می شود. بسیاری از سازمانهای بين المللی مدافع حقوق بشر با الهام از این حرکت سمبلیک، ائتلافی را به نام "همه با هم علیه مجازات اعدام" برای مبارزه با مجازات مرگ به راه انداختند.روز سي نوامبر هر ساله از ۲۰۰۲ به اينسو٬ كمپين ٬ شهرها براي زندگي ٬ شهرها عليه اعدام ٬ برگزار ميشود كه با نورافشاني و سخنرانيها و مراسمهاي متعدد عليه اعدام همراه است.
امسال در روز ۳۰ نوامبر در بیش از هزار شهر جهان در اعتراض به مجازات اعدام مراسم نورافشانی برگزار می‌شود. این مراسم‌ها در نقاط دیدنی شهرها برگزار خواهند شد.
لازم به یادآوری است که در سال ۲۰۰۶ ، ایالت توسکانی در ایتالیا روز ۳۰ نوامبر که روز لغو مجازات اعدام در این ایالت است را به نام کبرا رحمانپور نام گذاری کرد و در تمام شهر های این ایالت مراسمی را برای کبرا رحمان پوربرگزار کرد.
در ايتاليا كمپين هاي عليه اعدام در ايران با استقبال و همراهي زيادي روبرو شده و در اعتراض به حكم اعدام كبرا رحمانپور ۱۵۰ هزار امضا جمع شد.
در اين روزها كه خطر اجراي حكم اعدام دهها نفر در ايران وجود دارد٬ كميته بين المللي عليه اعدام از همگان دعوت ميكند در روز دوشنبه در اين مراسمها شركت كرده و با در دست داشتن شعار نه به اعدام در ايران و نه به حكومت اسلامي و اسامي و عكس محكومين به اعدامها در ايران٬ توجه ها را به جنايات سبعانه حكومت اسلامي ايران جلب كرده و از دنيا دعوت كنيد به اين جنايات اعتراض كنند.

كميته بين المللي عليه اعدام
۲۶ نوامبر ۲۰۰۹

www.adpi.net


بازگشت به صفحه اول