بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

کنفرانس بزرگ و موفق در شهر مالمو بر علیه

 خشونت های ناموسی

 

روز جمعه ۲۷ نوامبر کنفرانسی از سوی کمیته دفاع از حقوق زنان ایران درشهر مالمو و با همکاری چند نهاد دیگر برگزار شد که به بررسی خشونت ناموسی و موقعیت زنانی و دخترانی که در معرض چنین خشونتی قرار می گیرند٬ اختصاص داشت. در این کنفرانس که از ماهها قبل تدارک آن دیده شده بود٬ بسیاری از مسئولین نهاد های دولتی که با این گروه از زنان و دختران در ارتباط قرار دارند٬ شرکت داشتند. هدف از این کنفرانس که تقریبا همزمان با روز جهانی مبارزه علیه خشونت به زنان برگزار می شد٬ دادن اطلاعات و ارائه یک تصویر واقعی از خشونت ناموسی بویژه به مراجع تصمیم گیرنده بود تا با بهبود کارشان بتوانند به وضعیت زنانی که در معرض چنین خشونت هایی قرار می گیرند٬ بطور موثرتری کمک کنند. این کنفرانس مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت و بسیاری از شرکت کنندگان این کنفرانس را یکی از موفق ترین کنفرانسها در این زمینه دانستند.

 

کنفرانس بعد از مرور برنامه توسط  لنارت  با صحبتهای فریده آرمان آغاز به کار کرد. فریده ضمن توصیح کوتاهی در مورد فعالیتهای کمیته دفاع از حقوق زنان ایران در مالمو با اشاره به عکس ندا آقا سلطان که از ابتدای کنفرانس در سالن بزرگ نشان داده می شد گفت: ندا را شاید بشناسید! ندا  دختر جوانی بود که توسط جمهوری اسلامی به این خاطر که آزادی می خواست٬ یک جامعه برابر و سکولار می خواست در  تظاهراتهای چند ماه پیش به قتل رسید. او به سمبل آزادیخواهی زن ایرانی و چهره انقلاب مردم ایران بدل شد. زنان ایران ۳۰ سال است تحت تبعیض جنسی قرار دارند و پیروزی و موفقیت این انقلاب نه تنها ۳۵ ملیون زن ایرانی را آزاد خواهد کرد بلکه تاثیر آن بر کل منطقه و وضعیت زنان در تمامی کشورهای اسلامی بسیار زیاد خواهد بود.  فریده آرمان گفت که حمایت از مبارزات مردم در ایران  حمایت از کمپ انسانیت و کمپ آزادی زن در ایران است. 

 

ما در این کنفرانس سخنرانان بسیار با تجربه با حرفهای بسیار شنیدنی داشتیم. افسانه وحدت،سر دبیر نشریه سوئدی کوکان مقدمند و مسئول سازمان اکس مسلم در سوئد و فعال مدافع حقوق کودک. وی سالها با کودکانی که مورد خشونت قرار گرفته اند کار کرده است. محمد امیری که در زمینه مذهب تحقیق بسیار کرده ودر سازمان کودکان مقدمند و اکس مسلم نیز بسیار فعال است. فرشته مرادی از هلند که مسئول یک پروژه موفق در زمینه کار با زنان مورد خشونت واقع شده را بر عهده دارد.

مریم نمازی سخنگوی کمپین" یک قانون برای همه" در انگلستان و اکس مسلم در این کشور.

 

همچنین پنج زن که خود مورد خشنونت واقع شده بودند  داستان زندگی خود را با حاضرین در این کنفرانس شریک شدند.  کسانی که هر کدام به نوعی در زندگی خود سختی بسیاری کشیده بودند و شنیدن داستان زندگیشان اشک به چشم حاضرین می آورد . صحبتهای تکان دهنده این  زنان را هیچ گزارشی نمی تواند  بازگو کند ، احساسی که در صحبت  فریبا زن افغانی که در ۱۶ سالگی به اجبار به ازدواج مردی در آمده بود که نه او را می شناخت و نه دوست داشت را نمی توان  بیان کرد. او ۱۰ سال تمام مورد خشونت و اذیت و آزار قرار داشت. زنی که با چهره جوان و زیبایش اشک می ریخت و میگفت  ازدواج اجباری را جرم محسوب کنید و کسانی که دختران را وادار به ازدواج اجباری میکنند مجرم بشناسید.

 

سوسن دختری از کردستان عراق. بود که فقط ۱۹ سال داشت و از۱۴ سالگی به خاطر خشونت خانواده اش به اداره امور اجتماعی رجوع کرده بود  و در خانه های امن و نزد چند خانواده سوئدی بدلیل نوجوانی اسکان داده  شده بود. او به نحوی زیبایی احساسات دوران کودکی اش را زمانی که  به  مدرسه می رفت و توسط خانواده اش محدود میشد بیان کرد. او برای حاضرین گفت که در آنزمان حق نداشت کاری بکند و حق نداشت بعد از مدرسه به جایی برود و با دوستانش بیرون مدرسه رفت و آمدی داشته باشد. او را کتک می زدند. او می خواست مثل بچه های دیگر باشد و فرقی با آنها نداشه باشد. او از کمبودهای سیستم در برخورد به بچه ای مثل خودش و در موقعیت خودش می گفت و همه حاضرین را روی صندلی خود میخکوب کرد.

 

زهرا باقر از طرف زنانی حرف می زد که بعنوان عروس پستی به سوئد می آید و مورد سوء استفاده قرار می گیرد. او گفت که زندگیش مورد  معامله پدر و مردی که بعدا همسر او شده بود قرار گرفت . او می گفت حالا که این مرد از او جدا شده پدرش او را مقصر می داند و می خواهد او را بکشد و از طرف دیگر اداره مهاجرت هم آنها را در کشور سوئد نمی پذیرد. زندگیش به جهنمی بدل شده است.

 

مریم از زندگیش و آنچه به او در خانه امن گذشته بود و کمبودهایی که در کار نهاد های کمک به زنان می دید برای حاضران صحبت کرد. اینکه همکاری و هماهنگی  بین نهادهای دست اندرکار وجود ندارد و این باعث بروز مشکلات بسیاری برای زنی که اطلاعات کافی ندارد و زبان هم نمی داند میشود.

 

شابا هم دختر جوانی بود که بارها توسط همسرش مورد خشونت قرار گرفته بود . او می گفت که برای بار اول که همسرش او را کتک زد و او از پلیس کمک گرفت به خاطر کمبودهایی که در برخورد به او و فرزندش وجود داشت دوباره به آن زندگی برگشت. او انتظارش را می گفت به این امید که مقامات بشنوند.

 

افسانه وحدت در ابتدای سخنرانیش با اشاره به نقش اسلام سیاسی در رواج خشونت‌های ناموسی در منطقه و در اروپا تاکید کرد که مبارزه با جرأیم ناموسی جدا از یک مبارزه گلوبال با جنبش اسلام سیاسی نیست. برای نجات خانواده‌ها و قبل از همه برای رهایی زنان و دختران با پیشینه خارجی در اروپا باید اول ریشه‌های اسلام سیاسی را یعنی‌ مساجد، مدارس مذهبی و همچنین انجمنهای اسلامی که با اسلام سیاسی مرزبندی مشخسی ندارند را خشکاند.  او گفت حق همه بچه هاست که در کلاس های شنا ، سکس و شناخت بدن خود شرکت کنند, نهادهای مذهبی و اسلامی که با  حق و حقوق زنان و کودکان در تناقض است، نباید اجازه داشته باشند که از کمک هزینه های دولتی برخوردار بشوند. مدارس مذهبی باید تعطیل شوند. باید دولت نسبت به ازدواج های اجباری توجه نشان دهد و وادار کردن کسی به ازدواج اجباری باید جرم محسوب شود. بارها پیش می آید که دخترانی از مدارس به کشوری دیگر برده می شوند و به ازدواج اجباری در می آیند

 

سخنران دیگر این کنفرانس ممد امیری بود که در زمینه مذهب و حقوق زن اطلاعات بسیار شنیدنی را به حاضرین ارائه داد. او در صحبتهایش که با شوخی وطنز همراه بود به قرآن و نقش زن در آن پرداخت. او با نشان دادن آیاتی از تورات و انجیل و قرآن به بیحقوقی زن در هر سه کتاب تاکید کرد و گفت تبدیل کردن مذهب به امر خصوصی افراد در مورد یهودیت و مسیحیت از موفقیتی نسبی برخوردار بوده و شهروندان و مطبوعات باید این آزادی را داشته باشند که هر ایدئولوزی و مذهبی از جمله اسلام را مورد نقد قرار دهند.   

 

 

مهمان دیگر کنفرانس فرشته مرادی از کشور هلند بود. او که در پیشبرد  یک پروژه برای کمک به زنانی که مورد خشونت واقع شده اند نقش مهمی دارد حاضرین را در جریان این پروژه موفق قرار داد و شیوه ای را که آنها در برخورد و کمک به این زنان در پیش گرفته اند  که شامل برگزاری ۱۰ جلسه کار با این زنان با مضامین مختلف است برای حاضرین توضیح داد. صحبتهای فرشته مرادی حاوی نکات جالب ودر عین حال کارهای کنکرتی بود که مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

 

مریم نمازی چهره سر شناس مبارزه با اسلام سیاسی  و دفاع از حقوق زن از کشور انگلیس به کنفرانس دعوت شده بود. او که سخنگوی کمپین "یک قانون برای همه است" در این کنفرانس به پیشروی اسلام سیاسی در اروپا و حتی بسیاری از کشورهای دیگر اشاره کرد. او گفت بعد از روی کار آمدن اسلامیها در ایران تلاش کردند که این اسلام را صادر کنند. آنها قوانین و نرم ها و ارزشهای بسیار عقب مانده و ضد زن خود را شروع به گسترش کردند. آنها جریاناتی تروریست و مرتجعی هستند که هر روزه در تلاش برای پیشروی در همین کشورهای اروپایی نیز هستند. او بر لغو هر گونه قانون شریعه تاکید کرد و با اشاره به دولتها و نهادهایی که  تحت عنوان احترام به مذهب و سنن دیگران  و ظاهرا با یک ژست ضد راسیستی چشم بر واقعیت دهشتناک زنان و دختران در محیط های اسلام زده می بندند  گفت که این دسته عملا راه را برای مرتجعین باز می گذارند و این خود عین راسیسم است چرا  که انسانها را بر حسب مسلمان و عراقی و ایرانی و غیره دسته بندی می کنند و برخورد یکسانی با آنها نمیکنند. او گفت که باید در مقابل جنبش ارتجاعی اسلام سیاسی و تحرکات آن ایستاد و مانع نفوذ آن شد.  وی تاکید کرد که باید از ارزشهای برابر حمایت کرد و نباید بترسیم که چه انگی بر ما  می زنند تا ما را ساکت کنند. مهم حمایت بی دریغ از سکولاریسم و برابری و حقوق جهانشمول انسان است.

 

در پایان فریده آرمان ضمن تشکر از شرکت کنندگان در کنفرانس و سخنرانان و کسانی که برای یرگزاری این کنفرانس تلاش و زحمت بسیار کشیدند تشکر کرد و با یک جمع بندی کوتاه از کل مباحث کنفرانس این کنفرانس را به پایان رساند.

 

 این کنفرانس که از ساعت هشت و نیم صبح تا 4 بعد از ظهربود با استقبال بسیاری مواجه شد، بطوری که در هفته قبل از کنفرانس به علت پر شدن سالن ما امکان اسم نویسی بیشتررا نداشتیم. در ضمن از شهرهای مختلف جنوب سوئد و حتی از کپنهاک کسانی برای شرکت در این کنفرانس آمده بودند. 

 در پایان  بسیاری از شرکت کنندگان از برگزاری چنین کنفرانس پرباری تشکر کردند. تعداد دیگری در دفتر ارزیابی کنفرانس نظر مساعد خود را نوشتند و اینکه به نظرشان چقدر این کنفرانس آموزنده و جالب بوده است.

 

روزنامه سید سونسکا  از سخنرانی مریم نمازی گزارس تهیه کرد و بعد از کنفرانس نیز با او مصاحبه کرد.

 

به امید دنیایی بدون خشونت به زن، دنیایی با ارزشهای انسانی و شایسته انسان قرن بیست ویک.

 

 فریده آرمان

مسئول کمیته دفاع از حقوق زنان ایران درشهر مالمو

29 نوامبر 2009

Farideh_arman@yahoo.com

 


بازگشت به صفحه اول