بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

انترناسيونال ٣٢١

محمد شكوهي

صفحه بازتاب هفته

 

مانور برای "مهار و کنترل" اعتراصات کارگری!

 

 جمهوری اسلامی امسال بویژه بعد از تظاهراتهای بزرگ خرداد ماه  اقدام به برپایی مانورهای متعدد  نیروهای سرکوبگرش در اقصی نقاط کشور کرده است.از مانور ناجا که به بهانه "امنیت اجتماعی"  که هر ماهه در گوشه ای از کشور جریان دارد، تا مانورهای شهری که ویژه مقابله و سرکوب تظاهراتها و اعتراضات جاری مردم می باشد، مجموعه گسترده ای از تقلاها و تلاش های حکومت برای امنیتی کردن فضا و جو جامعه و خط و نشان کشیدن برای مردم و در یک کلام نشان دادن "اقتدارش" در برابر مردم معترض است. در همین راستا اوایل آبان ماه نیروی انتظامی حکومت با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که مانورهای "آمادگی ویژه برای مهار و کنترل" اعتراضات و مبارزات کارگری در شهرهای ساری و  استان مازنداران را دردست اجرا دارد. بلافاصله فرماندهان نیروی انتظامی و مسئولان وزرات کشور رژیم در توضیح ضرورت برگزاری چنین مانورهایی اعلام کردند، از آنجایی اعتراضات و مبارزات کارگری گسترش یافته و نیروی انتظامی باید "قابلیتها و مدیریت بحران" را به خوبی اجرا نمایند، لازم است که مانورهای "ویژه ای"را هم سازمان داد تا اوضاع در "لحظات بحرانی" از کنترل خارج نشود! برای این منظور تعداد صدها نفر از نیروهای سرکوبگر پاسدار و بسیج تحت عنوان کارگران فرضی را که در حال اعتصاب بوده و در نظر داشتند جاده ها  را مسدود نموده و با نیروی انتظامی درگیر بشوند، در جریان این مانور ها به کار گرفتند.  صحنه هایی از این مانورهای به همراه گزارشات تصویری برای چند روز در وب سایتهای حکومتی به نمایش در آمدند.

 

نفس اينكه اينها در روز روشن دارند مانور عليه كارگران ميگذارند، بسيار جالب و قابل توجه است. روشن است كه ترسيده اند. برگزاری نمایشات این چنینی و دراین ابعاد خود بیانگر در هم شکستگی، بی افقی و سردرگمی حکومت، ترس و وحشت از انقلاب جاری مردم از یک طرف و از طرف دیگر قدرتمند شدن جنبش اعتراضی و سرنگونی خواهی مردم، بویژه در این چند ماهه اخیر است. سران ریز و درشت حکومت هرروزه  اعترف کرده و می کنند که نظامشان درمعرض خطر جدی بوده  و یکی از مهلک ترین این خطرات به میدان آمدن کارگران می باشد.

 

حكومتي كه براي مهار كارگر معترض مانور لازم دارد، دارد فرارسيدن مرگ خودش را اعلام ميكند. يك روز اعلام ميكنند آخوندها بايد دائما در مدارس مستقر شوند. روز ديگر از انقلاب فرهنگي در دانشگاه ها سخن ميگويند يك روز ديگر از مانور ناجا براي كنترل شورشهاي شهري در خيابانها مانور ميگذارند. اما وحشت مرگشان به جايي رسيده كه در روز روشن به ميليونها كارگر ميگويند براي كنترل اعتراضات شما مانور گذاشته ايم چون موجوديتمان تهديد ميشود! اين حكومتي است كه دارد در حال مرگ دست و پا ميزند و برای سرپا ماندنش تقلا می کند! برگزاری مانور برای تقویت آمادگی نیروهای سرکوبگر رژیم برای رویارویی با اعتصابات و مبارزات کارگران، نه فقط اعلام خطر  در باره راه افتادن جنبش یقه آبی ها، در کنار اعتراضات و مبارزات گسترده مردم علیه کل حکومت روزهای مرگ و سرنگونی جانیان اسلامی است، بلكه اعتراف آشكاري به اين وحشت است. كارشان واقعا بيش از آنكه بشود تصور كرد از كار گذشته است.*  


بازگشت به صفحه اول