بازگشت به صفحه اول مقالات اطلاعيه ها صفحات ويژه روزنه آرشيو شماره هاى قبل سايتهاى ديگر گوناگون - شعر و ادبيات

انترناسيونال ٣٢٦

كيوان جاويد

صفحه بازتاب هفته

 

خبر های به هم پیوسته

 

انقلاب جاری در ایران واقعا پدیده منحصر بفرد و شگفت آوری است. طی روز های اخیر نیز طوفانی که در ایران علیه رژیم اسلامی به راه افتاده است توجه و احترام  رسانه ها، دولتها و بسیا ی از  مردم را در اقصی نقاط جهان بر انگیخته است. همجنین در کنار این احترام، تلاش عبثی نیز صورت می گیرد که این انقلاب انسانی مهار شده و در دایره تنگ اصلاحاتی چند محبوس گردد. 

 

نشریه آمریکایی تایم

 نام ندا آقا سلطان در میان قهرمانان برجسته سال ٢٠٠٩ در جهان انتشار یافته است. نشریه آمریکایی تایم فهرست برترین های جهان در زمینه های مختلف در سال ٢٠٠٩ را منتشر کرده است که در آن ندا آقا سلطان که در جریان اعتراضات خیابانی به ضرب گلوله کشته شد، در دومین رده اسامی ده نفری قرار دارد که به عنوان قهرمانان جهان در این سال معرفی شده اند. در این مقاله آمده است که این دانشجوی فلسفه تقریبا به فوریت به نماد نهضت مخالفان نتیجه انتخاب مناقشه برانگیز محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران مبدل شد. به نوشته تایم، در هفته های بعد از واقعه مرگ ندا، نام او یکی از شعارهای مبارزاتی معترضان ایرانی و چهره او نماد سرکوب هزاران ایرانی به دست حکومت این کشور شد.

 

حزب سبزهای آلمان:

اعتراض‌ها در ایران نشان می‌دهند که بحرانی که از طریق کودتا و تقلب انتخاباتی احمدی‌نژاد ایجاد شد، تا چه اندازه سخت و پایدار است. احمدی‌نژاد رییس جمهوری قانونی ایران نیست. خشونتی که با آن او و پشتیبانانش در دستگاه دولتی اپوزیسیون ایران را سرکوب می‌کنند، نشان می‌دهد که آنان در موضع تدافعی هستند. سخنگوی این حزب معتقد است: تظاهرکنندگان مسالمت‌جو را نمی‌توان متوقف کرد و انتخاباتی تازه برای ریاست جمهوری اجتناب‌ناپذیر است. البته این فقط توهم حزب سبز های آلمان نیست که اینطور القا می کنند، بحرانی که در ایران شروع شده است با یک انتخابات و در بهترین حالت با تغییر احمدی نژاد به پایان خواهد رسید. وحشت این حزب (مبتکر کنفرانس برلین برای دوم خردادی های عزیز) از عمق انقلابی است که می رود تمام معادلات منطقه و جهان را تغییر دهد. انقلابی که محور آن انسان و زندگی انسانی است.

 

وزارت امور خارجه آمریکا:

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، با خودداری از موضع گیری مستقیم درباره "حوادث ایران گفت که آمریکا همواره نگران سرکوب مردم معترض توسط نیروهای دولتی بوده است. آقای کلی گفت: ما معتقدیم که ادامه آزار، بازداشت خودسرانه و محکومیت قضایی افراد به خاطر شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز... منعکس کننده یک .... بی اعتنایی به آن نوع حقوقی است که در قانون اساسی ایران گنجانده شده است". مضحک نيست؟ "حقوقی که در قانون اساسی ایران برای مردم گنجانده شده است"؟ واقعا دولت آمریکا نمی داند چه در قانون اساسی گنجانده شده است؟  برای فهمیدن و درک اینکه قانون اساسی حکومت اسلامی چیست می توانند از یک نوجوان ١٥ ساله در ایران بپرسند تا واقعیت همه قوانین اسلامی را جلوی چشمشان بگذارند. اما واقعیت این است که انتظار و تلاش دولت آمریکا این است که مردم تن به همان قانون اساسی بدهند که آقای موسوی وعده اش را به میلیونها جان به لب رسیده ایرانی میدهد. یعنی هیچ. یعنی بازگشت به دوران توحش خمینی. 

 

از اینها بگذاریم و به یک چهره آشنا در ایران بپردازیم. عبدالکریم سروش:

 ما نزد آیت الله خمینی رفتیم و از ایشان خواهش کردیم که اجازه دهند دانشگاه ها را هرچه زودتر باز کنیم و پس از یک سال تا یک سال و نیم، ما دانشگاه ها را باز کردیم. من بزرگ ترين خدمت را به دانشگاه ها کرده ام. خبرنگار می پرسد چرا؟  "برای اينکه ما دانشگاه ها را بازگشايی کرديم. من به همين کسانی که سوال می کنند گفته ام که شما خيلی وامدار من هستيد. اگر فرزندانتان الان در دانشگاه تحصيل می کنند، ما باعث شديم که اين دانشگاه به لحاظ علمی غنی تر شود، از نظر خشونت خيلی پيراسته تر شود در حد توانايیمان و دانشگاه را بازگشايی کنيم و هر چه زودتر آن را راه بيندازيم و نگذاريم که به آن خواب ٢٠ ساله برود يا اينکه بعضی خواب هايی که کسانی برای دانشگاه ها ديده بودند، تعبير شود. اين کاری است که ما کرديم و زحماتی است که ما کشيديم بدون اينکه ذره ای هم چشمداشت پاداش داشته باشيم". بله سروش نیز صدای بنیان کن انقلاب مردم را شنیده است. ١٠ سال پیش سینه سپر می کرد و می گفت در دانشگاه ها چریک های فدائی و پیکار ضد انقلاب مسلحانه سنگر گرفته بودند و ما آنها را با زور بیرون کردیم. دیروز سرکوب و کشتار و تجاوز به  زنان دانشجو سکوی پرش ایشان و بالا رفتن از نردبان ترقی در حکومت اسلامی بود، امروز با نزدیک شدن مرگ این حکومت سرکوب و ترور جای خود را به خدمت به دانشجویان عزیز داده است. البته آقای سروش بعد از سرنگونی رژیم اسلامی عادلانه محاکمه خواهند شد تا به خدمت ایشان در حق دانشجویان اعدامی و تجاورز به دانشجویان جندی شاهپور و دیگر دانشگاه های سراسر ایران رسیدگی شود.

 

همه این اظهار نظر ها، همه آن جایزه دادن ها و قهرمان شدن ها بخاطر انقلابی است که تداوم دارد. ندا سمبل انقلاب جاری است، برای اینکه مردم و بویژه جوانان با شعار های کوبنده و مرگ بر دیکتاتور در مرکز مبارزه برای به زیر کشیده این حکومت جانی و ضد انسانی قرار دارند. این انقلاب همه دول غربی را غافلگیر کرده است. تحلیل هایشان را بر هم زده است. قرار بود جامعه ایران اسلامی و مردم ایران طرفداران خامنه ای و احمدی نژاد باشند. اما مشاهده به جهانیان نشان داده است که انقلاب ایران برای رهائی از دست مذهب و برای برابری و  آزادی است. انقلاب جاری نشان داد که نه قومیت، نه ملیت، که انسانیت محور جدال مردم با حکومت است.*


بازگشت به صفحه اول